chinese-new-year-crowd-3-640

Chinatown w Londynie – paradoks polega, że kiedy wiele zwyczajów i tradycji nie przetrwało na kontynencie rewolucji kulturalnej, to można je wciąż odnaleźć w diasporze. Inne nie przeżyły zderzenia z nowoczesnością.

Portal China Highlights przygotował listę 10 zanikających zwyczajów związanych z Chińskim Nowym Rokiem.

1. Składanie ofiar Zao Jun – Bogowi Pieca Kuchenngo (灶君)

Według starej legendy w każdym piecu kuchennym żyje bóg, który 23 (w północnych Chinach) lub 24 dnia (na południu) dwunastego miesiąca księżycowego udaje się do Nieba by złożyć sprawozdanie Jadeitowemu Cesarzowi z uczynków każdej rodziny w ubiegłym roku.

Aby przeciągnąć Zao Jun na swoją stronę Chińczycy przyozdabiają wejście do kuchni parą dwuwierszy, na przykład: Mów o dobrych uczynkach w Niebie. Utrzymaj pokój na Ziemi. Składa się także ofiary ze słodkich ciasteczek, by Zao Jun mówił w Niebie tylko słodkie rzeczy o rodzinie.

Nowoczesne kuchenki na gaz – nawet na wsi, gdzie są zasilane gazem z butli – powodują zanikanie rytuałów związanych z Zao Jun.

Nie dziwię się. Jaki przyzwoity bóg, chciałby mieszkać w gazowej lub co gorsza elektrycznej kuchence?

2. Brać ślub bez konsultacji z astrologiem

Nic nie jest zabronione dla ludzi i bogów między 23 a 30 dniem dwunastego miesiąca księżycowego, dlatego nie trzeba wybierać dnia ślubu (pod warunkiem, że zawrze się go w tym okresie) ze względu na korzystny układ astrologiczny. Po prostu wszystko w tym okresie powinno się udać. Nic dziwnego, że między 23 a 30 rzesze młodych udają się do domu i biorą ślub.

Ponieważ obecnie Chiński Nowy Rok stanowi święto państwowe, w czasie którego prawie wszyscy mają wolne i wracają w rodzinne strony, dlatego ludzie pracujący w różnych miastach decydują się na ślub w tym okresie i niewielu robi to ze względu na szczęśliwe daty.

3. Zrobić zaczyn na kluski na parze

28 dnia dwunastego miesiąca księżycowego należy zrobić zaczyn na kluski na parze. W niektórych domach ten nowy zaczyn będzie początkiem zaczynów na cały kolejny rok.

Rozpowszechnienie się proszku do pieczenia, sody oczyszczonej, a przede wszystkim lodówek i piekarni powoduje, że mało kto jeszcze wyrabia kluski samodzielnie w domu nawet na Nowy Rok.

Shandong jest znany z ogromnych klusek na parze, wielkości naszego bochenka chleba. Zresztą w całych północnych Chinach, kluski na parze stanowiły kiedyś główny dodatek do posiłków, jak ryż na południu.

4. Gotowanie klusek na parze

29 dnia dwunastego miesiąca księżycowego należy przygotować wszystkie posiłki na nadchodzące dni. Zwłaszcza kluski na parze, które na Nowy Rok są nadziewane pastą z daktyli i czerwonej fasoli.

Uznaje się za niesprzyjające przygotowywanie jakichkolwiek posiłków, a zwłaszcza gotowanie na parze, między 1 a 5 dniem pierwszego miesiąca księżycowego. Dlatego 29 poprzedniego miesiąca trzeba nagotować klusek na cały nadchodzący tydzień.

Ugotowane kluski na parze na ten tydzień były zazwyczaj dekorowane czerwonymi kropkami by podkreślić ich świąteczny charakter. Obecnie można kupić kluski na święta, ale rzadko kiedy są one dekorowane.

5. Petardy-otwierające-drzwi w noworoczny „poranek”

Tradycyjnie „strzelanie” petard powinno rozpocząć się dopiero w południe pierwszego dnia Nowego Roku. Rodziny rywalizowały między sobą, która z nich zdoła pierwsza odpalić petardy dokładnie w południe. Miały one „otwierać drzwi” do całego festiwalu sztucznych ogni.

Zgodnie ze zwyczajem najpierw odpalano sznur małych petard, po których następowały trzy duże strzały. Pierwsza seria symbolizowała odchodzenie starego roku, a trzy duże petardy nadejście nowego. Im większe i głośniejsze były trzy ostatnie, tym większe powodzenie dla rodziny w nowym roku.

Obecnie albo w ogóle wprowadzono zakaz używania fajerwerków, albo nikt nie czeka na południe pierwszego dnia roku. Praktycznie od Nowego Roku do Chińskiego Nowego Roku i dłużej chińskie miasta oraz wsie są co chwila wstrząsane seriami mniejszych lub głośniejszych eksplozji.

(Część 2)

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.