bg06

(Część 1)

6. Nie sprzątać w czasie Chińskiego Nowego Roku

W czasie świąt przez chińskie domy przetaczają się tabuny ludzi. Członkowie rodziny odwiedzają się nawzajem, a gości trzeba nakarmić i napoić. Jednak nie można pierwszego ani drugiego dnia roku sprzątać. Nie ma mowy o wyrzucaniu śmieci, czy rozlewaniu wody, a prawdziwym tabu, przynoszącym pecha na cały rok, jest zamiatanie podłogi.

Za tym przesądem kryje się przekonanie, że kiedy trzeba posprzątać przed Nowym Rokiem by pożegnać stary rok, ale nie można przypadkiem wymieść szczęścia w nowym.

W miastach zwyczaj niezamiatania nie utrzymał się, ale na terenach wiejskich w czasie Nowego Roku miotła ląduje w schowku zamknięta na trzy spusty.

7. Ofiary dla Caishen – Boga Fortuny (财神)

Drugiego (na północy) i piątego (południe) dnia Nowego Roku należy złożyć ofiary Bogowi Fortuny. Tym razem ofiary są na poważnie: żywy karp, kura, kaczka, koza lub nawet świnia. Ofiarę składa się w domu lub sklepie (miejscu prowadzenia biznesu).

Według wierzeń ludowych, Caishen ma pięć emanacji – Pięciu Bogów Drogi: Południowej Drogi, Północnej Drogi, Centralnej Drogi, Zachodniej Drogi i Wschodniej Drogi. Dlatego sprzyja zwłaszcza kupcom i generalnie biznesmenom.

Jeden z tych zwyczajów, który zaniknął chyba najszybciej i nikt za nim nie tęskni.

8. Dzień Szkarłatnego Psa (赤狗日)

Tego dnia nie powinno się wychodzić z domów. Bóg Złości (Biāo nù zhī shén 熛怒之神) stępuję na Ziemie trzeciego dnia Nowego Roku i często przybiera postać czerwonego psa. Każdego, kogo spotka, czeka w nadchodzącym roku pech i nieszczęście. Zabobonni Chińczycy w tym dniu ani nie opuszczali domów, ani nie przyjmowali gości.

Strasznie nieżyciowy zwyczaj – nic dziwnego, że się nie utrzymał.

9. Przywitanie Zao Junn

W pierwszym punkcie była mowa o podróży Boga Pieca Kuchennego do Nieba. Zao Jun wraca jednak do domu czwartego dnia Nowego Roku. Domownicy powinny go wtedy przywitać paląc kadzidełka i „piekielne pieniądze„, odpalając petardy i oczywiście składając w ofierze jedzenie – mięso i owoce. W końcu będzie można zacząć gotować.

Ponieważ Jadeitowy Cesarz wysyła razem z Zao Jun także innych bogów by sprawdzili domostwa, dlatego to kolejny dzień, kiedy domownicy powinni pozostać w domu i posprzątać na powitanie niebiańskich gości. Wyjątek stanowią siostrzeńcy i bratankowie, którzy powinni w tym dniu odwiedzić swoje ciocie.

Obecnie Chińczycy rzadko kiedy już żegnają Zao Jun, a witają go po powrocie z Nieba jeszcze rzadziej.

10. Odesłanie Boga Biedy

Szóstego dnia Nowego Roku należy spełnić kolejny obowiązek, mający zapewnić nam powodzenie. Tym razem trzeba odesłać do Nieba Lan Caihe – Boga Biedy (藍采和) i jednego z Ośmiu Nieśmiertelnych.

Lan Caihe, syn (a może córka) Króla Zhuan Yu, ubiera tylko jeden but i pasek zrobiony z kory. Latem nosi ciężki płaszcz, a zimą woli spać nago we śniegu. Bardzo niski i zazwyczaj przedstawiany w łachmanach i z miską cienkiej zupy, wszędzie zabiera ze sobą kwiat bambusa. Kiedy ludzie składają mu w ofierze nowe ubranie, ten je drze przed założeniem. W efekcie zamiast oglądać nieszczęśnika lepiej odesłać go do Nieba, a wraz nim niebezpieczeństwo biedy.

Mało znany i praktycznie zapomniany zwyczaj, ale bardzo popularny w czasach Dynastii Tang (618–907).

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.