Ambasada ChRL w Berlinie zażądała od jednego z sklepów internatowych wycofania ze sprzedaży „obraźliwych” dla Chińczyków podkoszulek. Dyplomaci również oczekują przeprosin. Zagrożono, że brak reakcji doprowadzi do „poważnych konsekwencji dyplomatycznych”.

Co ciekawe ambasada oczekuje także podjęcia działań przez władze państwowe, jakby RFN funkcjonowała podobnie do ChRL.

Firma Spreadshirt oferuje koszulki z mniej lub bardziej błyskotliwymi sloganami na przeróżne tematy. Dyplomatom z ChRL nie spodobały się modele z napisami „Save a dog, eat a Chinese” oraz „Save a shark, eat a Chinese”, które nie są moim zdaniem specjalnie ofensywne, choć pewnie bolą wielu z tych Chińczyków, którzy nie jedzą ani psów, ani zupy z płetwy rekina.

Inna koszulka przedstawia dwie figuratywne postacie stylizowane na chiński znak, z których jedna drugiej „robi łaskę”, towarzyszy temu napis: „Now I understand Chinese”. Hmmm… Może niezbyt genialne, ale od razu grozić wojną dyplomatyczną?

Szantaż chyba jednak zadziałał, ponieważ inkryminowanych koszulek nie można już znaleźć w sklepie. Mnie jednak intryguje, czy rzeczone podkoszulki były produkowane w ChRL?

Cała historia to absurd i piszę o niej tylko z dwóch powodów:

Po pierwsze, to pocieszające, że przez złych Niemców cierpi nie tylko prezes wszystkich prezesów, ale też inni.

Po drugie przypomniało mi to inną historię. W Stanach Zjednoczonych, wśród tamtejszej Polonii popularna jest koszulka z hasłem „Polish and Proud”, którą wypromował film „The Break-up”. Slogan to przeróbka hasła „Black and Proud” używanego przez Afroamerykanów od lat sześćdziesiąty.

No cóż, polska wersja nie jest zbyt oryginalna, ale ktoś postanowił ją ulepszyć – pewnie nie spodobało mu się skojarzenie z ruchem czarnoskórych – i zmienił go na „Polish but Proud”…

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.