Na opublikowanych zdjęciach ruchome zawieszenie hydrauliczne i elementy napędu wodnoodrzutowego zostały „wypikselowane”.

Północnochiński Instytut Badawczy Pojazdów zaprezentował prototyp opancerzonego, czterokołowego pojazdu pływającego (tzw. amfibia). Tym co ma odróżnić nową chińską amfibię od innych tego typu maszyn produkowanych na świecie jest prędkość.

Dzięki pędnikom wodnoodrzutowym i zawieszeniu hydraulicznemu, które umożliwia wciągnięcie kół i przez to zmniejszenie oporu, prototypowa maszyna rozwinęła 50 km na godzinę na spokojnym akwenie.

Wersja bojowa z pełnym opancerzeniem i uzbrojeniem będzie osiągać na wodzie prawdopodobnie połowę tej prędkości. Niemniej to wciąż więcej niż pozostałe obecnie produkowane amfibie – dla porównania, Terrex 2 czy BAE SuperAV płyną z maksymalną prędkością poniżej 10 km na godzinę.

Oczywistym celem rozwoju tego typu broni wydaje się przygotowanie inwazji na Tajwan, ale trzeba też pamiętać, że w warunkach Chin kontynentalnych, zwłaszcza subtropikalnego południa, ale także Syberii (Moskwa ma nową „zagwozdkę”) podobne pojazdy bojowe są niezbędne.

Nowa maszyna na polu walki będzie służyła transportowi piechoty i wsparciu czołgów ZTD-05 i ich nowszej wersji ZBD2000, które mogą na spokojnej wodzie płynąć nawet z prędkością 45 km na godzinę. W wypadku desantu morskiego maszyny są dostarczone na pole bitwy, w pobliże plaż przeciwnika przez transportowe poduszkowce (Typ 726) oraz statki desantowe (Typ 071). Na lądzie, dzięki zasięgowi do 500 km mogą działać samodzielnie nawet w mało przyjaznym terenie i z dala od szlaków komunikacyjnych oraz zaopatrzenia.

Krótko mówiąc sztabowcy w Tajpej, ale też i w Moskwie mają się czym teraz martwić.

ZTD-05

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.