Xi Jinping rozpoczął w piątek wizytę w Hong Kongu od odebrania defilady lokalnego garnizonu ALW.

Według doniesień Xinhua, która powołuje się na Marynarkę ALW, Tajwan poderwał dzisiaj swoje myśliwce, kiedy przez Cieśninę Tajwańską przepływała grupa bojowa Marynarki ALW prowadzona przez lotniskowiec Liaoning. Flota płynie do Hong Kongu z okazji dwudziestolecia przejęcia regionu przez ChRL, ale wejdzie do Hong Kongu dopiero w piątek, w rocznice incydentu na moście Marco Polo w Pekinie.

Ministerstwo obrony Tajwanu (formalnie Republiki Chińskiej) potwierdziło, że zespół lotniskowca Marynarki ALW wraz z ochroną powietrzną znalazł się w tajwańskiej strefie obronnej kontroli lotów (air defense identification zone – ADIZ), a samoloty i okręty strony tajwańskie mają monitorować flotę z ChRL aż do opuszczenia Cieśniny Tajwańskie przed północą (dzisiaj lokalnego czasu).

Generalnie można powiedzieć, że było to przedstawienie z obydwu stron. No cóż, polityka lubi tego typu symbole i gesty.

Lotniskowiec odwiedzi Hong Kong po raz pierwszy, a garnizon ALW zostanie otwarty dla zwiedzających, lecz trudno jednoznacznie powiedzieć, co jest celem Pekinu.

Z jednej strony w zamyśle KPCh pokaz potęgi militarnej ma pobudzić dumę Hongkończyków z „ludowej ojczyzny”. Dowodzi to – ponownie – nie tylko anachronicznego sposobu myślenia rządzących ChRL, ale też kompletnego niezrozumienia samych Hongkończyków – dla nich w większości będzie to po prostu próba zastraszenia.

Z drugiej, Pekin faktycznie próbuje pokazać swoją siłę, ale paradoksalnie obnaża to jego słabość. Fakt, że musi się uciekać do pokazu siły, dowodzi, że poniósł kompletną klęskę na polu soft power. Owszem utrzyma Hong Kong bez problemu, ale będzie musiał to zrobić siłą, a nikt nie wie, co przyniesie przyszłość.

Co zrobi region utrzymywany przy „macierzy” siłą, kiedy kontynent będzie przechodził bardziej burzliwy okres?

Ostatecznie też pogrzebano koncepcję „jeden kraj, dwa systemy”, która miała zjednać Tajwan. Skoro jednak nie wyszło w Hong Kongu, to jak mogłoby wyjść z niepodległą de facto wyspą? I temu miała z kolei naprawdę służyć demonstracja siły ze strony tajwańskiej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.