Z-19A

W Tianjin odbyła się czwarta Chińska Wystawa Helikopterów (4th China Helicopter Exposition) jest to okazja dla rodzimego przemysłu zbrojeniowego by pokazać najnowsze maszyny bojowe.

Moją uwagę przykuły dwie konstrukcje, które pokazują charakter doktryny wojennej ALW.

Z-19A to średni helikopter zwiadowczo-szturmowy, zbudowany na bazie komercyjnej wersji Eurocopter AS365 Dauphin, został doposażony w radar umieszczony ponad głównym wirnikiem.

To rozwiązanie znane z amerykańskiego helikoptera szturmowego AH-64D Apache. Tak umiejscowiony radar umożliwia ukrycie się maszyny za przeszkodą (budynkiem lub ścianą lasu) i rażenie pojazdów pancernych przeciwnika. W takim układzie jest to maszyna defensywna – jej pierwowzór, Apache miały zatrzymać sowiecki blitzkrieg na terytorium Niemiec zachodnich – wyposażona w osiem rakiet przeciwpancernych HJ-8 lub rzadziej w przeciwlotnicze TY-9.

W sumie zbudowano ich około 80 sztuk, ale prawdziwe pieniądze i energia przemysłu zbrojeniowego ChRL idą na ciężki helikopter szturmowy Z-10.

Nowy wariant Z-10, oznaczony kodem Z-10ME został wyposażany w nowe silniki o większej mocy, poprawione systemy elektryczne oraz zwiększone opancerzenie. Są to typowe helikoptery ofensywne służące do przełamywania obrony przeciwnika. Towarzyszyć im będą średnie helikoptery transportowe Z-20 dla oddziałów desantowych. Morska wersja Z-20 ma zwalczać okręty podwodne przeciwnika.

Z-20 nie jest wystawiany na żadnych pokazach. Może dlatego, iż dostępne zdjęcia sugerują, iż jest mocno wzorowany na cywilnej wersji Sikorsky UH-60 Black Hawk. Jest to generalnie problem chińskiego przemysłu lotniczego – bazuje on na kopiach słabszych, cywilnych wersji oryginalnych zachodnich konstrukcji.

Trudno powiedzieć, jak mogą one wypaść w potencjalnym starciu z oryginałami. Czy sama przewaga ilościowa wystarczy?

Porównanie domniemanego zdjęcia Z-20 z Sikorsky UH-60 Black Hawk w wersji cywilnej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.