Mówi się, że Deng Xiaoping projektując system wymiany kierownictwa KPCh co dziesięć lat, z pośród kandydatów pochodzących z kolejnych „pokoleń” działaczy, inspirował się PAP.

Szesnastu polityków Partii Akcji Ludowej (People’s Action Party – PAP) wydało 4 stycznia wspólne oświadczenie, w którym podkreślają, że stabilność polityczna i płynne przejmowanie władzy przez kolejne ekipy rządzące (oczywiście w obrębie rządzącej od „zawsze” PAP) jest podstawą sukcesu Singapuru oraz zaufania mieszkańców, jak i zagranicznych partnerów.

W skrócie oznacza to, że zdecydowali, iż wybiorą kandydata partii na kolejnego premiera spośród swego grona. Co powinno mieć miejsce w ciągu następnych sześciu, maksymalnie dziewięciu miesięcy.

Faworytami do zastąpienia rządzącego obecnie Lee Hsien Loong (李显龙 – na zdjęciu) są minister finansów Heng Swee Keat (王瑞傑), minister w urzędzie premiera Chan Chun Sing (陳振聲) oraz minister szkolnictwa wyższego i umiejętności Ong Ye Kung (王乙康). Zmiana premiera nastąpi po kolejnych wyborach parlamentarnych, które zgodnie z konstytucją muszą się odbyć przed 15 stycznia 2021 roku, ale premier może „doradzić” prezydentowi wcześniejsze rozwiązanie parlamentu.

Biorąc pod uwagę funkcjonujący w Singapurze system polityczny, wybór nowego premiera pozostaje de facto w rękach rządzącej partii. W dotychczasowej historii niepodległego Singapuru zmiana na stanowisku premiera miała miejsce tylko trzykrotnie. W 1990 roku Goh Chok Tong (吴作栋) przejął urząd po Lee Kuan Yew (李光耀), ojcu obecnego premiera, który zajął stanowisko po Goh w 2004 roku.

W najgorszym wyniku wyborczym w historii, w 2011 roku PAP zdobyła jedynie 60,14% głosów, co dało jej i tak 81 na 87 mandatów. W 2015 69,86% dało 83 na 89 mandatów. Jak to możliwe? W Singapurskim systemie wyborczym występują jednomandatowe okręgi wyborcze (Single Member Constituencies), których jest 13 oraz od 1988 roku – co jest światowym unikatem – 16 grupowych okręgów wyborczych (Group Representation Constituencies), w których partie polityczne wystawiają „grupy” kandydatów. Do parlamentu wchodzą wszyscy kandydaci z „grupy”, która uzyskała większość w danym okręgu. Udział w wyborach jest obowiązkowy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.