Organizacja Greenpeace Chiny zamówiła zdjęcie, które ma ilustrować problem rybołówstwa w ChRL. Na zdjęciu uchwycono 4 tysiące ryb, przedstawicieli 40 gatunków poławianych przez rybaków z ChRL.

Trzy największe w centrum to egzemplarze gatunku Gulbi (Larimichthys polyactis), najpopularniejszej w Chinach ryby morskiej trafiającej do konsumpcji przez ludzi. Wszystkie inne gatunki ze zdjęcia służą żywieniu Gulbi, którą teraz pozyskuje się przede wszystkim z ferm. Średnio by wyhodować 1 kg Gulbi potrzeba ponad 7 kg innych ryb. Ryb odłowionych z morza, co powoduje ogromną dewastację ekosystemu morskiego.

W tradycyjnym rybołówstwie rybacy łowili jedynie określone gatunki, i to tylko dorosłe osobniki, a ryby gatunków nieprzydatnych do konsumpcji trafiały z powrotem do wody, co pozwalało zachować łańcuch pokarmowy. Obecnie ryby do konsumpcji są hodowane, a rybacy łowią co się da, aby przerobić na paszę dla nich.

Jeśli dodamy do tego przekraczanie limitów połowowych,1 to pokaże nam, że chiński przemysł rybołówczy doprowadzi w ciągu kilku lat do kompletnego załamania się morskiego ekosystemu. Powoduje to też, że chińscy rybacy już dzisiaj wypuszczają się coraz dalej, często na obce łowiska, a z nimi płynie Marynarka ALW.

W ten sposób problem ekologiczny i ekonomiczny staje się elementem globalnej układanki politycznej.


1 Roczne limity płowiowe w ChRL wahają się między osiem a dziewięć milionów tom, ale średnie połowy wynoszą grubo ponad trzynaście milionów ton.

 

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.