Dzisiaj zapraszam na bardzo ciekawy dokument: The Shadow Circus: The CIA in Tibet, opowiadający o jednej z najbardziej udanych operacji CIA, kiedy agencja pomogła stworzyć i finansowała antychińską partyzantkę w Tybecie w latach 1959-69. Po latach autorzy filmu nakłonili uczestników do podzielenia się wspomnieniami i szerszymi refleksjami.

Ponad dekadę przed Afganistanem Amerykanom udało się przeprowadzić operację, która przyniosła im poważne sukcesy wywiadowcze1 i w dłuższej perspektywie uzyskać przewagę w zimnej wojnie. Swoich sojuszników jednak porzucili nagle i bez pardonu.

Tybetańscy weterani do dnia dzisiejszego żyją w biedzie w Nepalu lub Indiach.


1 Polecam fragment mówiący, że dopiero dokumenty zdobyte przez Tybetańczyków pozwoliły Waszyngtonowi realnie ocenić kampanię wielkiego skoku, ponieważ wcześniej wierzyli oficjalnej propagandzie i uznali ją za sukces. Realne spojrzenie na kłopoty ChRL pozwoliło potem Nixonowi na przygotowanie zbliżenia z Pekinem i „otoczenie” Moskwy od wschodu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.