We wtorkowym wystąpieniu na Bo’ao Forum,1 nazywanym „Azjatyckim Davos”, Xi Jinping zapowiedział nową fazę otwierania się ChRL na świat i zwiększenie importu. Obiecał dalszą liberalizację gospodarki, zwiększenie ochrony własności intelektualnej, ułatwienie dostępu do rynku zagranicznych producentów, obniżenie taryf celnych w wielu kategoriach itp. Problem w tym, że w praktyce to nie formalne obostrzenia, a szereg nieoficjalnych praktyk i niepisanych zasad stanowi największy problem dla zagranicznych eksporterów.

Prosty przykład. Chińscy importerzy-dystrybutorzy nie wykonują dla zagranicznych kontrahentów podstawowych usług, jak rejestracja znaku towarowego, certyfikacja produktu, czy wykonanie koniecznych atestów itp. Czyli wszystkich tych rzeczy, które są niezbędne by sprowadzić produkt do kraju, a we większości państw świata jest wykonywane przez importera. W ChRL zagraniczny producent musi zrobić je we własnym zakresie.

W praktyce jest to trudne zarówno z powodu braku know-how czy bariery językowej i wymaga wynajęcia drogiej firmy konsultingowej. W większości wypadków jest to poważny koszt wstępny, idący w dziesiątki tysiące USD (co ważne, jeszcze przed wprowadzeniem produktu na chiński rynek), który jest nie do udźwignięcia przez małe i większość średnich firm.

Dlaczego żaden importer-dystrybutor w ChRL nie podejmuje się działań, które są zarówno w jego interesie, ale też są dla niego łatwe do wykonania i nie wiążą się z aż tak dużymi wydatkami? Standardowa odpowiedź brzmi, bo nie mają tego w zwyczaju, ale dla każdego, kto choć trochę zna ChRL, jest jasne, że taki jest nieformalny przykaz z góry. Celem jest maksymalnie utrudnić obcym producentom wejście na lokalny rynek.

Podobne przykłady, pozataryfowych, nieformalnych utrudnień można mnożyć. Jestem pewien, że każdy, kto próbował eksportować coś do ChRL, potrafi wymienić kilka od ręki.

Dlatego Xi Jinping i inni dygnitarze mogą wiele mówić o liberalizacji i otwieraniu drzwi na oścież, ale dopóki nie pójdą za nimi praktyczne działania, to jest to nic nie warte gadanie.

Gospodarka ChRL znajduje się na progu stagnacji. Dotychczasowy model rozwoju się wyczerpał i coraz bardziej nagląca jest konieczność przedefiniowania i przestawienia gospodarki ChRL na model oparty na konsumpcji wewnętrznej. Tylko nie jest to ani łatwe ani szybkie do wykonania. Przede wszystkim, Pekin desperacko potrzebuje czasu, jakieś 10-15 lat kontynuacji dotychczasowego schematu, ale świat nie jest gotowy dalej finansować2 wzrostu ChRL.

To tłumaczy, obronę przez Pekin dotychczasowego systemu światowego handlu, a nie jakieś wydumane ideologiczne frazesy o otwartości, globalizacji itp.

Otwartym pytaniem pozostaje: na ile zapowiedzi Xi otwarcia rynku wewnętrznego są szczere, a na ile są zasłoną dymną i próbą kupienia czasu? Jednak, jeżeli nawet Xi jest szczery, to czy będzie zdolny zmienić całą dotychczasową mentalność systemu? Co się zmieni w praktyce, w działaniach setek tysięcy urzędników, dygnitarzy, celników, a nade wszystko w komitetach partyjnych wydających nieformalne dyrektywy chińskim przedsiębiorcom?

Pożyjemy, zobaczymy….


1 Na wyspie Hainan.
2 Długie utrzymywanie się ogromnej nadwyżki handlowej ChRL z resztą świata, przy zachowaniu dużej stopy inwestycji kosztem konsumpcji wewnętrznej oznacza, że de facto partnerzy gospodarczy ChRL w dużym stopniu sponsorowali jej wzrost.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] musiała zapaść w czasie inspekcji Xi Jinping w bazie morskiej na wyspie Hainani (przy okazji Bo’ao Forum), gdzie Xi odebrał największą paradę morską w historii ChRL, która także sama w sobie była […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.