W zeszły czwartek Pekin zapowiedział wysłanie floty do Cieśniny Tajwańskiej na pięciodniowe manewry, które maja mieć miejsce w tym tygodniu (prawdopodobnie od 18 kwietnia). Jest to odbierane zarówno jako standardowa wiadomość do Tajpej, ale wielu komentatorów tym razem wiąże pokaz siły Pekinu ze wsparciem dla Moskwy w obliczu wypadków na Bliskim Wschodzie i reperkusji po próbie otrucia Sergieja Skripala i jego córki.

Na ten tok rozumowani wskazuje też wizyta w Moskwie Wei Fenghe, ministra obrony ChRL, który mówił dwa tygodnie temu wiele o współpracy obydwu państw. Sama decyzja musiała zapaść w czasie inspekcji Xi Jinping w bazie morskiej na wyspie Hainani (przy okazji Bo’ao Forum), gdzie Xi odebrał największą paradę morską w historii ChRL, która także sama w sobie była zorganizowana jako sygnał w stronę Waszyngtonu.

Także rodzaj manewrów – reagowanie kryzysowe podczas walki, i towarzysząca im retoryka nie pozostawiają wątpliwości, że Pekin wysyła sygnał do Moskwy i Waszyngtonu. Oczywiście działania Marynarki ALW nie odciągną jednostek US Navy z bliskowschodniego teatru działań, a amerykańska Flota Pacyfiku jest zdolna do samodzielnego kontowania działań całej Marynarki ALW. Jeszcze.

Nie zmienia to faktu, że cała sprawa jest zapowiedzią bliskiej koordynacji polityczno-wojskowej ChRL i Rosji.

Parada floty na południowych wybrzeżach Hainan, w okolicach bazy Marynarki ALW w Sanya zebrała 10 tysięcy marynarzy i żołnierzy, 80 samolotów różnego typu oraz 50 okrętów włącznie z lotniskowcem Liaoning, na którego pokładzie Xi odebrał paradę.

Liaoning został po raz pierwszy ogłoszony jednostką w pełni gotową do służby. Podejrzewam, że biorąc pod uwagę historię jego awaryjności, to pozostanie jednak de facto  okrętem szkoleniowym.

Niemniej, jest to propagandowa odpowiedź Pekinu na zapowiedziane wcześniej „rutynowe” ćwiczenia grupy uderzeniowej USS Theodore Roosevelt na Morzu Południowochińskim w drodze na Filipiny.

Od przejęcia sterów przez Xi Jinping Marynarka ALW coraz częściej prowadzi na spornych akwenach ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji. Z jednej strony jest to konieczny element szkolenia rozrastającej się błyskawicznie floty, z drugiej element oswajania sąsiadów z obecnością sił ALW.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.