W zeszłym tygodniu miało dojść do próby sił na Morzu Południowochińskim między okrętami Marynarki ALW a Australijskiej Marynarki Królewskiej (Royal Australian Navy, RAN). Trzy jednostki z Australii przeszły w drodze do Wietnamu przez wody uznawane przez Pekin za ich terytorium1 wokół sztucznych wysepek na Morzu Południowochińskim.

Według źródeł w australijskim ministerstwie obrony wymiana komunikatów radiowych miedzy okrętami była „ostra, ale w granicach uznawanych za przyzwoite” – cokolwiek miałoby to znaczyć.

Premier Malcolm Turnbull, przebywający wtedy w Londynie na szczycie Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, odmówił komentarza.

Marynarka ALW coraz częściej zachowuje się dosyć agresywnie na Morzu Południowochińskim, ale w wypadku Australii dochodzą jeszcze ostatnie napięcia między obydwu państwami, związane z oskarżeniami o manipulowanie australijską opinią publiczną oraz nielegalne finansowanie niektórych polityków przez biznes związany z Pekinem.

Rzecznik MSZ w Pekinie jak zwykle powtórzył tylko, że strona chińska oczekuje „porzucenia przez Australię zimnowojennej mentalności i ideologicznych uprzedzeń, zaprzestania nieodpowiedzialnych uwag oraz rozpoczęcia współpracy.”

Dlaczego patrole światowych mocarstw na spornym terytorium mają znaczenie?

Pekin dąży do ustanowienia Morza Południowochińskiego de facto akwenem wewnętrznym. Po orzeczeniu PCA w sprawie Filipiny przeciwko ChRL jedyną drogą do celu jest dla Pekinu uzyskanie faktycznej kontroli nad akwenem poprzez zaniechanie przez inne państwa prawa do wolności żeglugi.

Celem Pekinu jest wysunięcie roszczeń na podstawie „historycznych praw”, które same w sobie nie mają żadnej wartości prawnomiędzynarodowej, ale wsparte przez zasiedzenie, które niekontestowane przez społeczność międzynarodową i zabezpieczone siłą militarną, stworzyłyby precedens.

Raz ustanowiony precedens może posłużyć Pekinowi do uzasadnienia innych roszczeń.


1 W praktyce Pekin nie precyzuje czego chce lub jakie ma dokładnie roszczenia, ale utrzymuje, że ma jakieś – bliżej nieokreślone – prawa do Morza Południowochińskiego, zakreślonego jedynie przez tzw. linię dziewięciu kresek w 1947 roku przez Czang Kaj-szeka.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] się kryzys w stosunkach Australii z ChRL. Konflikt dotyczy nie tylko wielkiej polityki na arenie międzynarodowej, ale też nacisków, jakie Pekin próbuje wywierać w australijskiej polityce […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.