Australijskie media zostały we wtorek zelektryzowane informacją o planach budowy bazy ALW na wyspach Vanuatu. Według anonimowego źródła Pekin sondował wśród lokalnych władz ideę budowy stałej bazy wojskowej.

Sprawa, co zrozumiałe, pobudziła do działania australijskich polityków, ale też rozgrzała do czerwoności linie komunikacyjne między Canberrą i Waszyngtonem.

Niepewność dodawał fakt, że nikt z rządu Vanuatu nie zdementował w pierwszej chwili informacji. Dementi nadeszło dopiero po parunastu godzinach. Nie zaprzeczono jednak, iż nieformalne rozmowy miały miejsce.

Przeciek do australijskich mediów mógł być zrobiony zarówno przez kogoś w Port Vila albo przez australijski lub amerykański  wywiad. Celem było storpedowanie pomysłu i zmuszenie władz Vanuatu do szybkiej deklaracji, że chińskiej bazy nie będzie.

Według australijskich mediów rozmowy toczą się na temat porozumienia o zaopatrywaniu okrętów Marynarki ALW, ale w czasie nich strona chińska miała pytać się także w kuluarach o możliwość budowy stałej bazy.

Baza na Vanuatu dałaby Marynarce ALW dostęp do południowego Pacyfiku i bezpośrednie wyjście nie tylko na wschodnie wybrzeże Australii, z którą relacje Pekinu są coraz bardziej napięte, ale też podejście od południa do Guam i Hawajów, czyli głównych baz US Navy na Pacyfiku.

W ostatnich miesiącach także inne państewka Oceanii miały być sondowane przez Pekin na temat możliwości budowy bazy dla Marynarki ALW.

W tej chwili jedyną stałą bazę poza ChRL ALW posiada w Dżibuti, ale coraz częściej jest mowa o budowie kolejnych instalacji na Sri Lance lub Malediwach.

Pekin twierdzi, że baza w Dżibuti, jak i inne możliwe lokalizacje mają jedynie charakter logistyczny i służą zaopatrywaniu Marynarki ALW wykonującej misje międzynarodowe zwalczania piratów.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] dosyć agresywnie na Morzu Południowochińskim, ale w wypadku Australii dochodzą jeszcze ostatnie napięcia między obydwu państwami, związane z oskarżeniami o manipulowanie australijską opinią publiczną oraz nielegalne […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] ofiarą lokalnych rozgrywek politycznych. Z drugiej strony trudno nie zauważyć, że wciąż ponawiają próby i się uczą. Inna sprawa, że wywiad, który jest w oczywisty sposób zaangażowany w całą sprawę, tak po […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.