Autor: Daniel Kurtz-Phelan
Tytuł: The China Mission: George Marshall’s Unfinished War, 1945-1947 (Chińska misja: Nieskończona wojna George’a Marshalla, 1945-1947)
Wydawnictwo: W. W. Norton & Company (2018)

Chińska misja to powszechnie znane pod nazwą „Misja Marshalla”, nieudane poselstwo dyplomatyczna George Marshall do Chin w latach 1945-47, które miało doprowadzić do powołania rządu jedności narodowej i zapobieżenia wojnie domowej.

Generał Marshall, Szef Sztabu, po zakończeniu wojny planował odejście na emeryturę wojskową i przejście do służby cywilnej, gdzie był najpierw Sekretarzem Stanu (1947-49), a potem Sekretarzem Obrony (1950-51), ale przed tym wszystkim, w 1945 roku przyjął ostatnią misję w mundurze.

Miał dokonać niemożliwego: wynegocjować pokój pomiędzy nienawidzącymi się stronami, które dzieliła przelana krew, zbudować chińską demokrację i zapobiec przejęciu władzy przez komunistów. Jak wiemy misja zakończyła się niepowodzeniem.

Marshall przez trzynaście miesięcy zjeździł całe Chiny, negocjował z Mao Zedong, Zhou Enlai  oraz Generalissimusem i jego żoną. Wydawało się, że wszystko idzie dobrze. Komuniści to nie komuniści, lecz raczej działacze chłopscy, wręcz „chińscy ludowcy”. Z kolei Czang Kaj-szek to prawdziwy demokrata.

Książka Kurtz-Phelan to zapis tego, co poszło nie tak. Autor świetnie pokazuje, że myślenie życzeniowe w amerykańskiej (i nie tylko amerykańskiej) polityce wobec Chin jest obecne nie od dziś.

Świetna pozycja nie tylko dla osób zainteresowanych Chinami, ale także kuchnią dyplomatyczną.

Kurtz-Phelan pracuje w Foreign Affaires, gdzie pojawiła się także obszerna recenzja.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.