Na corocznej konferencji międzyrządowej1 Shangri-La Dialogue w Singapurze, która skupia ekspertów i ministrów obrony z całego świata, ministrowie obrony Francji i Wielkiej Brytanii potwierdzili w niedzielę, że planują wysłanie okrętów na Morze Południowochińskie, aby wesprzeć amerykańskie działania na rzecz wolności nawigacji.

Co ciekawe, nikt nie owijała sprawy w bawełnę i wprost powiedziano, że celem jest rzucenie wyzwania niezgodnym z Prawem Morza roszczeniom terytorialnym ChRL oraz twierdzeniom Pekinu, że spory na Morzu Południowochińskim są jedynie kwestią relacji bilateralnych.

Florence Parly, francuska minister obrony powiedziała w swoim wystąpieniu:

At some point a stern voice intrudes into the transponder and tells us to sail away from supposedly “territorial waters” (…). But our commander then calmly replies that he will sail forth, because these, under international law, are indeed international waters.
[W pewnym momencie srogi głos odezwie się w przekaźniku i powie nam, byśmy odpłynęli z ponoć „wód terytorialnych” (…). Lecz nasz dowódca odpowie wtedy spokojnie, że będzie płynął dalej, ponieważ są to, zgodnie z prawem międzynarodowym, w rzeczywistości wody międzynarodowe.]

Na konferencji była też chińska delegacja, niższego szczebla, ale skarżyła się, że spotkanie było zdominowane przez przedstawicieli Zachodu, którzy rozmawiali ze wszystkimi w kuluarach po angielsku i czasami było im trudno się porozumiewać, co budzi frustrację (SIC!).

Problemem Pekinu jest niezdolność do nawiązania dialogu – i nie chodzi tutaj bynajmniej o znajomość angielskiego. Zamiast próbować wchodzić w interakcję i skonfrontować się z odmiennymi opiniami, woli organizować własną konferencję, Xiangshan Forum, gdzie nie tylko nie trzeba w ogóle mówić po angielsku, ale przede wszystkim zaproszeni goście potakują gospodarzom.

Za intencjami Paryża i Londynu stoi jednak także wielka gra. Wsparcie dla polityki Waszyngtonu na Morzu Południowochińskim, będą próbować zdyskontować w inny sposób, na przykład w sprawie relacji gospodarczych.


1 Mimo że konferencja stanowi platformę wymiany rządowej, to jest organizowana przez Międzynarodowy Instytut na rzecz Studiów Strategicznych (International Institute for Strategic Studies, IISS).

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] operacja wpisuje się w międzynarodowe działania przeciwstawiania się roszczeniom Pekinu do kontroli akwenów morskich, nie mieszczące się w […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.