Pekin od miesięcy protestował i zabiegał w Waszyngtonie, aby na otwarciu nowej, de facto ambasady1 Stanów Zjednoczonych w Tajpej nie pojawił się żaden przedstawiciel obecnej administracji. Geng Shuang, rzecznik MSZ w Pekinie do znudzenia powtarzał, że byłoby to poważnym naruszeniem zasady jednych Chin.

Oficjalne otwarcie ambasady miało miejsce we wtrek rano, a najwyższym rangą przedstawicielem administracji Trumpa była Marie Royce, Dyrektor w Departamencie Stanu ds., Edukacji i Spraw Kulturowych (Assistant US Secretary of State for Educational and Cultural Affairs). Ze strony Tajwańskiej prezydent, Tsai Ing-wen oraz szef MSZ, Joseph Wu.

Nowy, pięciopiętrowy kompleks kosztował 255 milionów USD i przynajmniej na zdjęciach robi o wiele lepsze wrażenie niż amerykańska ambasada w Pekinie.

O całej sprawie piszę jednak z innego powodu.

W zeszłym tygodniu, izraelska firma wywiadowcza, ImageSat International (ISI) upubliczniła zdjęcia satelitarne pokazujące, że ALW ponownie rozmieściła na wyspie Yongxing, w archipelagu Paracelskim pociski przeciwlotnicze, HQ-9. Dokładnie w tym samym miejscu, gdzie znajdowały się przed ich niespodziewanym wycofaniem tydzień wcześniej.

Wielu wiązało zniknięcie rakiet z zaplanowanym przelotem na Morzem Południowochińskim dwóch amerykańskich B-52, zdolnych do przenoszenia ładunków nuklearnych. Inna część ekspertów uważała jednak, że rakiety wycofano jedynie z powodów technicznych w celu przeglądu lub naprawy po okresie tajfunów.

Pojawiły się jednak głosy, że miał to być ukłon w stronę Waszyngtonu, przed zaplanowanym wcześniej otwarciem ambasady w Tajpej. Pekin już postąpił podobnie w 2016 roku, kiedy tuż przed ogłoszeniem wyroku Stałego Trybunały Arbitrażowego w Hadze wycofano rakiety licząc chyba, że zmieni to stanowisko trybunału.

Czy było tak też tym razem? Pewnie nigdy się nie dowiemy, ale pokazuje to, że czasami bardzo przedziwny tryb rozumowania decydentów w Pekinie powoduje, iż wszyscy gubią się w domysłach, o co im chodziło.


1 Oficjalnie: Amerykańskiego Instytutu w Tajpej (American Institute in Taiwan).

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.