Autorzy: Steve Tsang, Honghua Men
Tytuł: China in the Xi Jinping Era (Chiny w czasach Xi Jinping)
Wydawnictwo: Palgrave Macmillan (2018)

Kolejna ciekawa praca z serii Instytutu Chińskiej Polityki Uniwersytetu Nottngham (The Nottingham China Policy Institute Series), koncentrującej się na współczesnych Chinach. Tym razem dostajemy do reki analizę dochodzenia Xi Jinping do władzy,

W tej świetnej książce znajdziemy między innymi próbę odpowiedzi na dwa podstawowe pytania jak: (1) jakie procesy zachodzące w dzisiejszej ChRL doprowadziły jej przywódców do przekonania, że trzeba skupić władzę w jednym ręku?; (2) dlaczego to zadanie powierzono akurat Xi Jinping a nie komuś innemu. Autorzy próbują także odkryć trendy, które będą kształtować ewolucję systemu politycznego czerwonych Chin.

Książce smaku dodaje fakt, że można w niej znaleźć także teksty wykładowców Centralnej Szkoły Partyjnej. Oznacza to z jednej strony, że trzeba się przygotować na pewną dozę partyjnej nowomowy, ale z drugiej mamy okazję zobaczyć, co elity partyjne uznają za podstawowe problemy ChRL.

Każdy obserwator Chin powinien przeczytać.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.