Wpisy z popularnych w ChRL komunikatorów WeChat i QQ, których operatorem jest korporacja Tencent, mają być w niedługiej przyszłości akceptowane przez sądy bez wcześniejszego notarialnego uwierzytelnienia.

Na początku nowa regulacja ma obowiązywać w sądach cywilnych i pomóc rozwiązać problem długiego rozpatrywania spraw, które w ChRL coraz częściej wiążą się z wydarzeniami, mającymi w mniejszej lub większej części przebieg w przestrzeni cyfrowej. Do tej pory wąskim gardłem procedowania był wymóg notarialnego uwierzytelnienia zapisów, co wiązało się z długą procedurą prawną, ale też techniczną i udziałem operatora.

Wraz z przenoszeniem coraz to nowych aktywniści do Internetu, zwłaszcza do aplikacji mobilnych, do który dostęp następuje ze smarfona, liczba spraw będzie tylko rosła. WeChat ma około miliarda stałych użytkowników a QQ 800 milionów. Tylko w Nanshan, w Guandong, w 2017 roku liczba spraw, w których dowodem jest zapis z komunikatorów wzrosła o 130%.

Według nowych regulacji, aby przedstawić zapis komunikatorów jako dowód w sadzie, strona będzie musiała zalogować się do swojego konta na sali sądowej i dać sądowi bezpośredni dostęp do konwersacji, do której się odwołuje. Teoretycznie jest to w ChRL łatwe, ponieważ założenie konta w WeChat lub w QQ na terenie ChRL jest możliwe tylko po imiennej rejestracji potwierdzonej dowodem tożsamości.

Problemem jest, że WeChat czy QQ nie posiadają żadnych zabezpieczeń ani nie wykorzystują żadnego szyfrowania. Jest to oczywiści udogodnienie dla władz, które w ten sposób mogą łatwiej i szybciej kontrolować chiński Internet, ale powoduje, że komunikacja na tych platformach jest bardzo podatna na ataki hackerskie oraz względnie łatwa do manipulacji i fałszerstwa.

Inny problem to fakt, że jeżeli wpisy z komunikatorów staną się łatwym do wykorzystania dowodem w sprawach cywilnych czy gospodarczych, to wkrótce będą też powszechnie używane w sprawach kryminalnych, a przede wszystkim politycznych. Jaki problem dla służby bezpieczeństwa włamać się na konto dysydenta w WeChat i wysłać wiadomość do znajomych, w którym przyznaje się do przysłowiowego przejechania staruszki na pasach?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.