Jedną z mniej znanych na świecie chińskich aspiracji jest pragnienie sukcesów w piłce nożnej. Sprawa jest na tyle poważna, że nawet Komitet Centralny KPCh powołał tzw. małą grupę roboczą ds. poprawy gry w piłkę nożną. Nie wiele wiadomo o tym organie. Nawet nie można być pewnym, że wciąż działa. Lecz fakt, że kiedyś powstał, dowodzi, że temat jest gorący politycznie w ChRL. Na tyle gorący, że powoduje, iż autorytarna władza robi rzeczy z pozoru absurdalne. Ma w tym jednak swój cel.

W poszukiwaniu drużyny mistrzów władze sięgnęły wreszcie do najlepiej znanego sobie sposobu, który ma być „lekiem na każde zło”, czyli do zamykania ludzi w celach wychowawczych. Tym razem trafiło na młodych piłkarzy, którzy spędzą w wojsku resztę 2018 roku. Oznacza to, że szereg pierwszoligowych klubów zostanie w środku sezonu bez najlepszych graczy.

W weekend 50 najlepszych piłkarzy poniżej dwudziestego piątego roku życia z chińskiej ekstraklasy przewieziono do bazy ALW w prowincji Shandong, gdzie zostali ostrzyżeni „na rekruta”, ubrani w mundury i skoszarowani. Według rządowych mediów młodzi piłkarze przejdą w pierwszym miesiącu szkolenie wojskowe1 i polityczne – wiadomo nic tak nie motywuje do lepszej gry w piłkę nożną niż Myśl Xi Jinping o Socjalizmie z Chińską Charakterystyką w Nowej Erze. Drugi miesiąc w wojsku zostanie poświęcony na poprawę umiejętności gry w piłkę.

Deklarowanym celem jest „poprawa treningu najlepszych piłkarzy oraz wzmocnienie rezerwy talentów” i poprawa „ducha drużyny narodowej”. Nie jestem zbyt wielkim entuzjastą „kopania nadmuchanego świńskiego pęcherza”, ale nawet mnie trudno sobie wyobrazić, jak bieganie przez miesiąc w kamaszach ma poprawić wyszkolenie młodych piłkarzy.

W rzeczywistości jest to kolejny sygnał do całego społeczeństwa, że nikt nie może czuć się bezpiecznie. Nie ważne kim jesteś i co robisz, jesteś tylko narzędziem w rękach partii. Jeżeli partia zechce, to zrobi z tobą wszystko. W tle jest ogólny trend recentralizacyjny wprowadzony przez Xi Jinping oraz „zwieranie szeregów” w obliczu konfliktu z Zachodem. Celem jest chińska klasa średnia, której partia postanowiła „ściągnąć cugle”, ale to temat na jutro.


1 Ponoć na poziomie oddziałów specjalnych. Jeżeli to prawda, to albo świadczy bardzo dobrze o piłkarzach, albo bardzo źle o oddziałach specjalnych ALW – biorąc pod uwagę wyniki chińskiej piłki nożnej, postawiłbym na to drugie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.