Autor: Deborah Brautigam
Tytuł: The Dragon’s Gift. The Real Story of China in Africa (Dar Smoka. Prawdziwa historia Chin w Afryce)
Wydawnictwo: Oxford University Press (2011)

Długie podróże samolotem poza tym, że wiążą się z podłym jedzeniem i potencjalnie uciążliwym towarzystwem, dają jednak okazję do nadgonienia zaległości w lekturach. W efekcie udało mi się przeczytać książkę, którą miałem na liście lektur od dawna. Jest to też jeden z tych przypadków, kiedy nie żałuję, że nie przeczytałem danej pozycji wcześniej, ponieważ nic lepiej nie weryfikuje książkowych tez jak życie.

Przez całą pracę Brautigam przeplatają się dwa główne wątki: pierwszy, jak to Zachód nie radzi sobie w Afryce, a jego pomoc służy głównie pomaganiu dawcom i pracownikom pomocowym oraz drugi, jak to Chiny świetnie działają na kontynencie afrykańskim, a przy tym zmieniają – w domyśle pozytywnie – czarny ląd.1 Kiedy pod pierwszym wątkiem mogę podpisać się obydwoma rękoma, to czas jaki upłynął od publikacji, pozwala nam spojrzeć bardziej krytycznie także na chińską obecność w Afryce.

Oczywiście, obraz nie jest czarno-biały, ale raczej należałoby go malować pełną paletą szarości. Chiny przyczyniają się do rozwoju Afryki, ale jest raczej efekt uboczny ich działań, które są nakierowane na budowę sfery wpływów, zabezpieczenie dostaw kluczowych surowców, eksport nadwyżek przerobowych przedsiębiorstw państwowych, alokację nadwyżki handlowej, a przede wszystkim stworzenie własnego modelu rozwoju, który wyeksportowany za granicę nie tylko stworzy archipelag państw zależnych od ChRL, ale da swoistą legitymizację rządom KPCh w samych Chinach kontynentalnych. Równocześnie cena, jaką płci Afryka za rozwój z chińską charakterystyką jest ogromna, ale z braku alternatyw ze strony Zachodu, wielu na kontynencie uważa, że nie ma wyboru.


1 Nic dziwnego, że książkę przetłumaczono i wydano także w ChRL w 2012 roku, gdzie spotkała się z pozytywnymi recenzjami w „Dzienniku Ludowym” czy „China Daily„.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.