W Chinach odkryto nową, miniaturową terakotową armię. Niestety, nie podano dokładnej lokalizacji odkrycia – wiemy tylko, że gdzieś w okolicach miasta Zibo w prowincji Shandong. Nie jest to jednak pierwsze tego typu znalezisko. Najlepiej znana miniaturowa armia znajduje się Xuzhou (na zdjęciu), ale w czasach Zachodnich Han (202 p.n.e. – 9 n.e.) wielu władców, a nawet pomniejszych książąt było chowanych w otoczeniu miniaturowych armii z terakoty. W tym wypadku nowo odkryta armia miała strzec grobowca Liu Hong, syna Cesarza Wu (武帝) z dynastii Han, który rządził w latach 141-87 p.n.e.

Jedyną znaną armię naturalnych rozmiarów, odkryto w Xi’an i miała ona strzec Qinshi Huangdi, Pierwszego Cesarza, który zjednoczył Chiny w 221 roku p.n.e. Po upadku dynastii Qin jednak żaden cesarz nie był wstanie zgromadzić wystarczających zasobów, aby stworzyć dla siebie naturalnych rozmiarów armię z terakoty, aby strzegła go po śmierci.

Niektórzy historycy uważają wręcz, że wysiłek ekonomiczny, jakie zjednoczone Chiny musiały ponieść w celu budowy kompleksu grobowego Pierwszego Cesarza, którego Terakotowa Armia ma być tylko częścią, było przyczyną upadku dynastii. Dlatego późniejsi władcy woleli się zadowolić symboliczną armią z terakoty.

Wydaje mi się, że „duża” armia z terakoty przemawia do miłośników defilad, kiedy małe są zastygłą w glinie opowieścią.

Możliwe też, że zmniejszenie rozmiarów armii wiązało się z rozwojem kulturowym Chin i mniej dosłownym, a bardziej metafizycznym rozumieniem życia po śmierci. Miniaturowe armie z czasów Han są także bardziej zróżnicowane, nie tylko posiadają bardzo zindywidualizowane rysy twarzy, ale też przyjmują różne postawy i generalnie charakteryzują się sporym wysublimowaniem. Zwłaszcza w porównaniu z „dużą” armią Qin, którą choć stworzono w ogromnej skali, to trudno powiedzieć, aby była specjalnie wyrafinowana.

O odkryciu nowej armii pisze portal Live Sciance i jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, to polecam cały tekst wraz ze zdjęciami.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.