Sobota i czas na coś innego niż sprawy bieżące.

Kiedyś dodałem już link do dokumentu o ostatnim cesarzu Chin, dlatego pomyślałem, że dzisiaj czas na film: Pierwszy Cesarz Chin (The First Emperor of China).

Qinshi Hunagdi fascynował wielu, w tym Mao, ale większość Chińczyków przeklina do dnia dzisiejszego jego imię. Jako pierwszy zjednoczył państwa chińskie, ale jego twór okazał się koszmarem, który przetrwał swego twórcę o trzy lata.

Niestety Zhao Zheng (趙政), bo tak się nazywał przed objęciem tronu Pierwszy Cesarz, zaszczepił chińskiej kulturze politycznej wirusa autorytaryzmu (legizm), który niszczy kolejne reinkarnacje tego państwa-cywilizacji. I z tego tylko powodu zajmuje poczesne miejsce w historii Chin i ludzkości.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] znaną armię naturalnych rozmiarów, odkryto w Xi’an i miała ona strzec Qinshi Huangdi, Pierwszego Cesarza, który zjednoczył Chiny w 221 roku p.n.e. Po upadku dynastii Qin jednak żaden cesarz nie był […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.