Tytuł: The last Emperor of China (Ostatni cesarz Chin), alternatywny tytuł Pu Yi, The Last Emperor – 2008
Rezyseria: Peter Du Cane
Scenariusz: Peter Du Cane

Chyba każdy zainteresowany Chinami widział film „Ostatni cesarza” (1987) Bertolucciego. Dzisiaj chciałbym zaproponować obejrzenie jednak dokumentu poświęconego ostatniemu cesarzowi Chin, Pu Yi z dynastii mandżurskiej.

To zadziwiające, jak wiele problemów, które doprowadziły do upadku dynastię Qing, wciąż dotyka dzisiejsze Chiny. Oczywiście przybrały one nową formę i są wyrażane w nowym języku politycznym oraz mamy do czynienia z kompletnie nową sytuacją międzynarodową. Lecz parafrazując znane powiedzenie, mimo że zmieniło się tak dużo, to nie zmieniło się nic.

Oglądając film nie mogłem się powstrzymać od zastosowania integralnej teorii wszystkiego Kena Wilbera do analizy Chińskiej historii. Kto zna Wilbera zrozumie szybko, że ograniczenia w rozwoju Chin (ale też i Polski) należy szukać w sferze pozamaterialnej.

Polecam gorąco zarówno film Bertolucciego, jak i Du Cane, a także „Integralną teorie wszystkiego” Kena Wilbera.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] dodałem już link do dokumentu o ostatnim cesarzu Chin, dlatego pomyślałem, że dzisiaj czas na film: Pierwszy Cesarz Chin (The First Emperor of […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] ulicznego sprzedawcy kupiłem „chińską klasykę”, czyli „biografię” Pu Yi „Byłem ostatnim cesarzem Chin”. Normalnie mam raczej problem z zauważeniem […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.