Premier Australii, Scott Morrison poinformował, iż parlament oraz główne partie polityczne w kraju stały się ofiarą włamania do systemów komputerowych. Cyberatak miał miejsce dwa tygodnie temu i został dokonany przez „wyrafinowanego aktora państwowego” (sophisticated state actor).

Dodatkowego wymiary sprawie dodaje fakt, iż w tym roku będą miały miejsce wybory parlamentarne, ale władze zapewniają, że „nie ma dowodów jakiejkolwiek ingerencji” w elektroniczne systemy wyborcze. Mimo to premier zapewnił, iż podjęto dodatkowe środki zaradcze i wdrożono nowe procedury bezpieczeństwa.

Atak wykryto, kiedy zauważono nieautoryzowaną aktywność na serwerach parlamentu, to pozwoliło potem wykryć ataki także na sieci należące do partii politycznych. Do tej pory potwierdzono, że ofiarą padli Liberałowie, Partia Pracy oraz Partia Narodowa.

W informacji przedstawionej parlamentowi Morrison powiedział, że nie poda ani informacji, jakie państwo jest podejrzewane o atak, ani nie wyjawi więcej szczegółów operacyjnych, aby nie zdradzać metod kontrwywiadowczych. Nie jest to jednak pierwszy atak hackerski w Australii przypisywany „państwowemu aktorowi”. W 2015 i 2016 zaatakowano rządowe agencje ochrony zdrowia oraz urząd statystyczny, a jeszcze w 2011 roku został skompromitowany system poczty elektronicznej obsługujący ministerstwa. W przeszłości lokalne media wskazywały w pierwszej kolejności na ChRL, a z mniejszym prawdopodobieństwem na Rosję.

Co ciekawe, mimo że Morrison nie oskarżył żadnego państwa o atak, to rzecznik MSZ w Pekinie, Geng Shuang powiedział, że wszelkie oskarżenia kierowane w kierunku Pekinu są „bezzasadne” oraz „są brane z powietrza” i „z ukrytymi motywami”.

Australijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa (Australian Cyber Security Centre) twierdzi, iż mimo przełamania systemów defensywnych, to nie wiadomo jeszcze, czy doszło do pobrania jakichkolwiek danych. Na wszelki wypadek wprowadzono także procedurę resetowania wszystkich haseł w systemach rządowych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.