Kolejny wiersz Wen Tingyun. Tym razem utwór apologetyczny, poświęcony Su Wu (蘇武, 140 p.n.e. – 60 lub 61 p.n.e.), dyplomatowi z czasów Han, który w czasie jednej z misji wśród koczowniczych ludów północy został pojmany i spędził w niewoli dziewiętnaście lat, zanim zdołał powrócić do Chin. W początkach uwięzienia musiał pracować jako pasterz, stąd jest często tak prezentowany w chińskiej ikonografii.

蘇武廟
蘇武魂銷漢使前, 古祠高樹兩茫然。
雲邊雁斷胡天月, 隴上羊歸塞草煙。
迴日樓臺非甲帳, 去時冠劍是丁年。
茂陵不見封侯印, 空向秋波哭逝川。

Świątynia Su Wu

Duch Su Wu skryty przed hańskim posłem,1
świątynia i wysokie drzewa razem obojętne.

W chmurach gęsi na obcym niebie Księżyc wołają,
w górach owce pasą się dziko na trawie we mgle.

Powróciwszy odnalazł wysoką wieżę bez Pierwszego Proporca,2
wyruszył z pięknym kapeluszem i mieczem, będąc w sile wieku.

Cesarski grób nie dopilnuje przyznania szlacheckiego tytułu,3
na próżno jesienne zmarszczki płaczą nad straconym czasem.


1 To aluzja do historii uwolnienia Su Wu. W 81 p.n.e. Dynastia Han zawarła pokój z barbarzyńcami Xiongnu, którzy uwięzili Su Wu. Hański poseł dopytywał się o los Su Wu, ale powiedziano mu, że ten już nie żyje. Jednak jeden z ludzi Su Wu, który był uwieziony razem z nim, dotarł do chińskiej delegacji. Wtedy ambasador powiedział wodzowi Xingnu, że Cesarz Zhao (94 p.n.e. – 74 pn.e.) upolował dziką gęś, która miała do nogi przytroczony list od Su Wu. Dopiero to sprowokowało Xiongnu do przyznania się, że Su Wu żyje i uwolnienia go.
2 甲帳 Pierwszy (w kosmologicznym porządku) Proporzec symbolizuje cesarza, jego zniknięcie z wierzy oznacza śmierć władcy. Tutaj chodzi o Cesarza Wu (157 p.n.e. – 87 p.n.e.), który wysłał Su Wu z misją. W szerszym kontekście oznacza także poważne zmiany w kraju.
3 To sugestia, że Su Wu nie został wynagrodzony za swoje poświęcenie, ale w rzeczywistości otrzymał wysoką pozycję Zarządzającego Osadnictwem (典屬國), jeszcze w późnych latach 70. I w. p.n.e. był na tym stanowisku, a w 51 p.n.e. znalazł się pośmiertnie wśród 11 zasłużonych urzędników Ceaszara Xuan (91 p.n.e. – 49 p.n.e), których na jego rozkaz uwieczniono portretami.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.