Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił w poniedziałek nałożenie ceł antydumpingowych na import chińskiej przędzy teksturowanej z poliestrów (polyester textured yarn, PTY) sięgających nawet 460% z powodu subsydiów, które zdaniem departamentu otrzymują chińscy producenci.

Decyzja Departamentu Handlu ani nie dotyczy jedynie ChRL, ale też dotknie import PTY z Indii (od 7,1% do 20,5%), ani stawka 460% nie dotknie też wszystkich chińskiej producentów PTY. Skala ceł rozciąga się od 32% do wspomnianych 460%.1 Wreszcie są to wstępne cła, które nie wejdą w życie przed ostatecznym wynikiem postępowania,2 które zakończy się we wrześniu br. utrzymaniem, zmniejszeniem a może nawet odstąpieniem od nałożenia nowych stawek celnych.

Sprawa nie będzie miała żadnego wpływy na relacje handlowe Stanów Zjednoczonych z Indiami i ChRL. Nie wpłynie także na gospodarki obydwu państw. Eksport PTY do Stanów Zjednoczonych z ChRL wart był w 2017 roku 35 mln USD a z Indii 19,6 mln. Jednak sprawa ma duże znaczenie symboliczne i polityczne. Dzisiaj rozpoczęła się kolejna runda negocjacji w Pekinie, w których uczestniczą wicepremier ChRL,3 Liu He oraz amerykański Sekretarza Skarbu, Steven Mnuchin i Przedstawiciel ds. Handlu USA, Robert Lighthizer. Trudno uwierzyć, aby był tutaj jakikolwiek zbieg okoliczności. Zwłaszcza, że Amerykanie wywierają na Pekin presję też w inny sposób. Mick Mulvaney, pełniący funkcję sekretarza prasowego Białego Domu, powiedział we wtorkowym wystąpieniu w Los Angeles, iż administracja Trumpa jest gotowa odstąpić w każdej chwili od rozmów z Pekinem, jeżeli nie będzie postępów w kluczowych sprawach.

Waszyngton działa też na innych polach. W niedzielę dwa amerykańskie okręty przepłynęły Cieśninę Tajwańską, kiedy w zeszłym tygodniu przeszedł przez Cieśninę francuski okręt, MSZ w Pekinie mówił, iż francuska jednostka „nielegalnie wpłynęła na nasze wody terytorialne”. Co znamienne, Pekin pierwszy raz  użył określenia „wody terytorialne” w stosunku do całości akwenu Cieśniny Tajwańskiej. Trudno powiedzieć, czy było to przejęzyczenie, czy raczej balon próbny. Działania Amerykanów można odczytać zarówno jako odpowiedź na orzeczenie MSZ ChRL, jak i element presji w negocjacjach handlowych. Nie zmienia to faktu, że coraz bardziej wygląda na to, że jeżeli nawet dojdzie do zawarcia porozumienia handlowego, to nie przetrwa ono zbyt długo, ani też nie zmniejszy napięcia między obydwoma stronami.

Cieśnina Tajwańska ma średnio szerokość 180 mil morskich – w najwęższym miejscu jest to 81 mil morskich. Zgodnie Prawem Morza Narodów Zjednoczonych wody terytorialne sięgają maksymalnie 12 mil morskich od linii brzegowej. Dlatego nie ma mowy, aby ChRL lub Tajwan mogły zgłaszać pretensje do kontrolowania Cieśniny jako takiej. Niemniej Pekin już wielokrotnie sygnalizował, że nie ma zamiaru respektować Prawa Morza.


1 Stawka 32,04% będzie obowiązywać wszystkich chińskich producentów z wyjątkiem Suzhou Shenghong Fiber Co oraz Suzhou Shenghong Garmant Development Co i firm zależnych tych spółek, których produkty będą objęte stawką 459.98%.
2 Nie zmienia to faktu, że w międzyczasie urzędy celne będą pobierać od importerów depozyt na poczet potencjalnych ceł.
3 Liu He nie tylko przejął z rąk premiera portfolio gospodarcze, ale prawdopodobnie także codzienne zarządzanie administracją centralną.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.