Autorka: Leta Hong Fincher
Tytuł: Betraying Big Brother: The Feminist Awakening in China (Zdradzając Wielkiego Brata. Feministyczne przebudzenie w Chinach)
Wydawnictwo: Verso 2018

Muszę przyznać, że moją uwagę do tej książki przyciągnęła kwestia dyskusyjnej recenzji w „Foreign Affairs”, autorstwa Susan Greenhalgh i Wang Xiying. Kontrowersja dotyczy Wang Xiying, która pracuje na Pekińskim Uniwersytecie Pedagogicznym (北京师范大学) i tak się składa, że jest równocześnie członkinią KPCh. Sprawa się sprowadza, do pytania: czy członek KPCh może dać obiektywną ocenę pracy krytycznej wobec KPCh? Co ciekawe, sama Wang Xiying jest autorką prac poświęconych przemianom i ewolucji ról społecznych obu płci. Sama jednak nie przekroczy granicy, jaką byłby opis stosunku czy też roli partii komunistycznej w tych przemianach.

Leta Hong Fincher1 w swojej pracy porusza kwestię ruchu feministycznego w ChRL, który jest w tym kraju wciąż fenomenem wielkomiejskim i siłą rzeczy zaangażowane są w niego przede wszystkim kobiety wywodzące się z szeregów pracowników umysłowych. Podstawowy zarzut w recenzji – przynajmniej tak, jak ja go odebrałem – dotyczy właśnie skupienia się na feministkach z wielkich miast. No cóż, książka jest poświęcona feministkom, wiec autorka rozmawia z feministkami tam, gdzie one są, więc robienie jej z tego zarzutu jest chyba nieuczciwe. Gdyby była to książka naukowa, można by jej zarzucić, że brakuje socjologicznego opisu tej grupy i ograniczeń w rozprzestrzenianiu się feminizmu w innych sferach społecznych. Co ciekawe recenzja zaczyna się w ogóle od oceny chińskich feministek, sugerującej, że wzorując się na ruchu #MeToo szukają tematów, które pozwolą im nagłośnić swoje postulaty. W sumie na tym polega przecież aktywizm społeczno-polityczny i to od czasów reformacji, jeżeli nie wcześniej. Robienie komuś z tego zarzutu, to jak mieć pretensje do słońca, że świeci.

Co jednak musiało zaboleć KPCh w tej książce to fragmenty dotyczące polityki wobec rozrodczości kobiet i instrumentalnego ich traktowania w Xinjiangu, jako elementu polityki wobec mniejszości etnicznych. Są to dla mnie najciekawsze wątki w tej książce, o których jednak z recenzji w „Foreign Affairs” się nie dowiemy.

Czy recenzja w Foreign Affairs jest uczciwa? Jest na pewno ostra i krytyczna, do czego autorki mają prawo, ale fakt, że jedna z nich jest członkinią KPCh (o czym magazyn nie wspomina) budzi wątpliwość, czy recenzja – przynajmniej w jej części –  jest podyktowana jedynie imperatywem moralnym, czy też imperatywem partyjnym.

Z jednej strony szkoda, że kontrowersje wokół recenzji przysłoniły samą książkę. Z drugiej istnieje nadzieja, że dzięki temu więcej osób po nią sięgnie.


1 Autorka wydanej w 2014 roku fascynującej książki: Leftover Women: The Resurgence of Gender Inequality in China.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.