Ciekawy artykuł w Bloomberg poświęcony zmianie na liście przyczyn zgonów w ChRL. Choroby przewlekłe, jak wylewy, problemy z sercem i rak płuc, czyli – poza ostatnim1 – dolegliwości typowe dla wysoko rozwiniętych państw, zastępują, dominujące wcześniej w ChRL wśród przedwczesnych przyczyn zgonów: infekcje płuc i zaburzenia u noworodków. Jest to efekt zmian gospodarczych i awansu cywilizacyjnego sporej części chińskiej populacji.

Między rokiem 2000 a 2017 liczba przypadków cukrzycy wzrosła o 50%. Jest to skutek zmiany diety i stylu życia, przede wszystkim zmniejszonej aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Zmiana ma też swoje konsekwencje ekonomiczne. Dotychczas dominujące na „liście zabójców” choroby charakteryzują się dosyć krótkim okresem trwania i są – jakkolwiek strasznie to brzmi – tanie, ponieważ zabijają pacjenta w miarę szybko. Choroby cywilizacyjne, które zaczynają przeważać są jednak przewlekłe, a terapia w ich przypadku jest kosztowna.

ChRL nie jest tutaj jakimś wyjątkiem. Jest to dosyć typowa sytuacja, kiedy relatywnie niskim nakładem kosztów na opiekę medyczną można w wyraźny sposób podnieść jakość i długość życia populacji eliminując infekcje (antybiotyki). Co jest oczywiście także skorelowane z polepszeniem diety i warunków życia. Problem pojawiają się, kiedy dalsza poprawa wymaga szybszego podnoszenia nakładów na opiekę medyczną, niż pojawiają się pozytywne skutki makroekonomiczne poprawy jakości życia ludności.2

Równocześnie dalsze inwestycje w poprawę jakości życia są niezbędnym warunkiem utrzymania wzrostu gospodarczego. ChRL wydaje jednak niewiele na ochronę zdrowia, ok. 5% PKB, kiedy w Korei Południowej jest to 7,3% a w Wietnamie 5,5%. Na świecie najwięcej przeznaczane jest w Stanach Zjednoczonych – 17,1%,3 we Francji 11,5%, w Japonii 10,9% a w Polsce 6,5% (wszystkie dane za rok 2016 wg. WHO).

W wypadku ChRL problem jest jednak zwielokrotniony ze względu na dynamikę starzenia się populacji.


1 W wypadku ChRL rozpowszechniony nałóg palenia papierosów zaburza tutaj trend światowy. Na ChRL przypada 42% światowej produkcji papierosów, a w kraju jest ok. 350 mln aktywnych palaczy. Dodatkową przyczyna chorób płuc w Chinach jest też zanieczyszczenia powietrza.
2 Proszę mnie źle nie zrozumieć, te pozytywne skutki są, ale są odwleczone w czasie. Trzeba też pamiętać, że wiąże się to również z rosnącą złożonością i specjalizacją systemu ochrony zdrowia.
3 W wypadku Stanów Zjednoczonych należy pamiętać, że nie istnieje tam powszechny system opieki medycznej, a system oparty na ubezpieczeniach indywidualnych ma tendencję do kreowania kosztów.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Dzień dobry, Chciałam zauważyć, że 350 palaczy na całe ChRL to nie aż tak dużo. 😉

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Dziękuję. Już poprawione.
   MB

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.