W radiowej „Jedynce”, w drugiej części programu „Więcej świata” mówiłem we wtorek o dalszym ciągu protestów w Hong Kongu. Powodem były oczywiście wydarzenia z poniedziałku. Zapraszam do odsłuchania.

Wygląda, że Pekin nie ma dobrego wyjścia. „Maszynka do skrajania hongkońskiego salami” się zacięła. Partia ma w sumie do wyboru trzy scenariusze. (1) Może teraz zdecydować, że weźmie całość i zlikwiduje w ogóle odrębność regionu. (2) Zatrzyma się i zamrozi status quo, może nawet ustąpi w kilku miejscach. (3) Wybierze strategię na przeczekanie. Poczeka, aż protesty się wypalą, jak w 2014 roku i wtedy spróbuje kontynuować skrajanie salami na nowo.

Każda z tych opcji ma negatywne konsekwencje wewnętrzne jak i międzynarodowe. Najbezpieczniejsza wydaje się ostatnia, choć nie rozwiązuje problemu w dłuższym horyzoncie czasowy. Z innej strony psychologicznie rządzący ChRL są predysponowani do pierwszego scenariusza siłowego, a najmniej prawdopodobna wydaje się drugi wariant.

Zobaczymy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.