Ustawa o Prawach Człowieka i Demokracji w Hong Kongu (Hong Kong Human Rights and Democracy Act) została we wtorek przyjęta przez Izbę Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych. Nie wydaje się, żeby Senat ją zablokował, ponieważ projekt był złożony przez członków obu izb z obydwu partii. Nie wiadomo jednak, czy Donald Trump ją podpisze w świetle prób zawarcia „dealu” z ChRL. Co ciekawe ustawa znalazła poparcie w samy Hong Kongu, gdzie w poniedziałek ok. 130 tysięcy ludzi przyszło na demonstrację wzywając amerykański Kongres do przyjęcia ustawy.

Ustawa poleca szeregowi organów rządu federalnego weryfikacje, czy wydarzenia w Hong Kongu, głównie łamanie praw człowieka i dalsze ograniczanie demokracji, nie wymagają weryfikacji specjalnego traktowania regionu przez Stany Zjednoczone. Przede wszystkim chodzi o: (a) ustawę o Polityce Stanów Zjednoczonych wobec Hong Kongu (United States-Hong Kong Policy Act) z 1992 roku; (b) wsparcie demokratycznych aspiracji Hongkończyków; (c) nacisk na rząd w Pekinie, aby wywiązał się do utrzymania rzeczywistej odrębności Hong Kongu; (d) wywiązanie się z przyrzeczenia wprowadzenia bezpośrednich i powszechnych wyborów władz regionu, co miało nastąpić do 2017 roku oraz wyboru całości organów przedstawicielskich w wyborach powszechnych do 2020 roku; (e) ochrony wolności prasy i wypowiedzi.

Sekretarz Stanu będzie musiał co roku potwierdzać zachowanie autonomii Hong Kongu, co ma być warunkiem utrzymania specjalnego traktowania regionu zgodnie z ustawą z 1992 roku.

Od prezydenta wymaga zidentyfikowanie osób odpowiedzialnych za porwania księgarzy i dziennikarzy z Hong Kongu do ChRL oraz generalnie ludzi związanych z łamaniem wolności słowa i praw podstawowych. Zidentyfikowane osoby mają być objęte sankcjami w tym zamrożeniem ich aktywów w Stanach Zjednoczonych oraz umieszczenie na liście osób z zakazem wjazdu (na wzór ustawy Magnitskiego). Prezydent będzie też zobowiązany do przygotowania strategii ochrony obywateli i przedsiębiorstw amerykańskich w Hong Kongu, przeglądu porozumień o readmisji i ekstradycji z Hong Kongiem, a także zaleceń dotyczących podróżowania tam.

Sekretarz Skarbu będzie musiał składać coroczny raport dt. przestrzegania przez władze Hong Kongu odpowiednich regulacji eksportowych Stanów Zjednoczonych odnośnie materiałów podwójnego przeznaczenia i sankcji nałożonych na Iran czy Koreę Północną, co jest podstawą korzystnych dla Hong Kongu porozumień handlowych ze Stanami Zjednoczonymi.

Wreszcie ustawa umożliwia ubieganie się o amerykańską wizę osobom, które były wcześniej aresztowane lub zatrzymane w wyniku działań władz wymierzonych przeciwko pokojowym demonstracjom.

Jak można się było spodziewać Pekin zareagował bardzo ostro, wzywając Waszyngton, aby „przestał się wtrącać”. Jeżeli ustawa wejdzie w życie i będzie skrupulatnie przestrzegana, to nie tylko uderzy w elity polityczno-finansowe Hong Kongu, ale też utrudni używanie Hong Kongu przez Pekin do ściągania kapitału do ChRL czy importu technologii.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] będę opisywał tutaj założeń ustawy, ponieważ zrobiłem już to w październiku. Tym, co tym razem jest interesujące, to jak zachowa się Donald Trump, kiedy ustawa trafi do […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.