Tak, mówimy o chorobie zwanej też powszechnie Czarną śmiercią, a nie książce Alberta Camus. Wczoraj podano do wiadomości, iż w Pekińskim szpitalu zdiagnozowano u dwóch pacjentów z Mongolii Wewnętrznej dżumę płucną.

Władze wydały ostrzeżenie dla ludności na serwisie społecznościowym Weibo, aby zachowała środki ostrożności, ale Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobą (Chinese Center for Disease Control and Prevention, CCDC, 中国疾病预防控制中心) twierdzi, że mieszkańcy Pekinu nie mają powodu do paniki, a możliwość wybuchu epidemii jest niska. Władze epidemiologiczne próbują także dotrzeć do wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z chorymi.

Dżuma płucna jest wywołana przez Pałeczki dżumy (Yersinia pestis, dawniej Pasteurella pestis), te same bakterie, które są odpowiedzialne za dżumę dymieniczną, która była odpowiedzialna za epidemie dziesiątkującą populację Euroazji w średniowieczu. Co ciekawe dżuma pochodzi z Chin i w średniowieczu rozprzestrzeniła się po ówczesnym świecie wzdłuż jedwabnego szlaku.

Według wpisu (już usuniętego) jednego z lekarzy (dr. Liu) zajmujących się chorymi, personel medyczny nie mógł początkowo zdiagnozować choroby i od zgłoszenia się chorych do szpitala (najpierw w Mongolii Wewnętrznej) do diagnozy w Pekinie minęło ponad 10 dni. Obecnie policja zamknęła dostęp do szpitala, gdzie znajdują się zarażeni. Wczoraj w nocy władze wprowadziły też blokadę informacyjną na ten temat, a internetowi cenzorzy kasują wszystkie wpisy dotyczące dżumy, które mogą znaleźć.

ChRL ma długą tradycję ukrywania informacji o epidemiach. W początkach SARS na przełomie 2002 i 2003 władze bagatelizowały chorobę, koncentrując się na zwalczaniu wszelkich informacji o niej. Wielu Chińczyków boi się, że teraz będzie podobnie. Już można znaleźć wpisy twierdzące, że dżuma płucna jest bardziej zaraźliwa i zabójcza niż dżuma dymieniczna – nie potrafię tej tezy zweryfikować (a Wikipedia to nie jest wiarygodne źródło). Jednak mogę stwierdzić, że jak często w historii ChRL, to brak przejrzystości i odruch do ukrywania wszystkiego, mogą się okazać bardziej zabójcze niż sama choroba.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. Joanna Grabowska 05/27/2020 o 21:19

  Jak się sytuacja dalej rozwinęła? Ten post jest z listopada, było później więcej przypadków?

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Nie. Opanowali sprawę, choć dżuma jest chorobą endemiczną w Azji Centralnej i od czasu do czasu dochodzi do przejścia na ludzi od dzikich zwierząt.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] Przez zachodnie media przeszła sensacyjna wiadomość o dżumie w Mongolii Wewnętrznej, ale jak piałem w zeszłym roku, to choroba endemiczna dla tego regionu i co roku jest wykrywanych kilka […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.