Autor: Fusheng Wu
Tytuł: The Poetics of Decadence: Chinese Poetry of the Southern Dynasties and Late Tang Periods (Poetyka dekadencji: Chińska poezja Dynastii Południowych i późnych Tang)
Wydawnictwo: State University of New York Press (1998)

Nie da się ukryć to pozycja dla koneserów chińskiej poezji klasycznej. Wbrew pozorom – które stwarza fakt, że hobbistycznie i czysto amatorsko zmagam się raz w tygodniu z kolejnymi wierszami z antologii Sun Zhu – moja wiedza o tradycyjnej chińskiej poezji jest dosyć uboga i powierzchowna. Niemniej, z chęcią sięgam, kiedy jest okazja, czas i nastrój po książki, które chociaż trochę dadzą mi kontekstu. A praca Wu Fengshu jest jednym wielkim kontekstem.

Wu zajmuje się wątkiem dekadencji (颓废 tuífèi) w poezji Dynastii Południowych (420-869) oraz późnych Tang (826-904). Przy tym koncentruje się na utworach czterech poetów: Xiao Gang (蕭綱 503-551) – cesarz rządzący pod imieniem Jianwen z Liang (梁簡文), Li He (李賀,  ok. 790/791 – ok. 816/817), Wen Tingyun (溫庭筠 812 – 870), oraz Li Shangyin (李商隱 ok. 813 – 858). Wu stawia tezę, że w tym okresie poezja zmieniła swoją formę i funkcję. Dzięki elementowi dekadenckiemu, który potem już nie musi być obecny sam w sobie w klasycznej poezji, liryka chińska stała się złożona i wielowymiarowa, a przede wszystkim samo-refleksyjna. Wiersze i pieśni nie opiewają już tylko heroicznych czynów przodków i władców, ale coraz częściej zajmuje się kondycją człowieka i jego przeżyciami wewnętrznymi. Oczywiście inne formy i funkcje nie zniknęły z twórczości chińskich poetów, ale elementy zadumy, odrobina pesymizmu i krytycznego spojrzenia już zostały na stałe. Można nawet powiedzieć, że są odpowiedzialne za najbardziej wartościowe utwory, które powstały do dnia dzisiejszego i są to też te wiersze, które na przestrzeni stuleci najczęściej były przedmiotem cenzury rządzących Chinami.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.