Boris Johnson napisał artykuł dotyczący sytuacji w Hong Kongu, który opublikował w The Times (paywall) i w SCMP (no paywall). Muszę przyznać, że jest to bardzo dobrze napisany tekst i trudno uniknąć refleksji, że Johnson powinien był zostać przy dziennikarstwie i nigdy nie brać się za politykę.

Johnson w artykule zdeklarował, że rząd Brytyjski utworzy de facto ścieżkę do pełnego obywatelstwa dla osób posiadających Brytyjskie obywatelstwo zamorskie (British National Overseas, BNO), które zostało wymyślone po 1984 roku, aby stworzyć pozory, że Londyn nie porzucił Hongkończyków na żer czerwonym z kontynentu. W rzeczywistości Paszport BNO nie daje wielu przywilejów. Nie pozwala na przykład na podjęcie pracy, czy osiedlenie się w Wielkiej Brytanii – teraz ma to się zmienić. Co gorsza nie może być dziedziczony i dotyczy tylko osób urodzonych przed 1997 rokiem, dlatego moim zdaniem aby akcja brytyjskiego rządu miała sens te ograniczenia będą także musiały zniknąć.

Jest to reakcja na wydarzenia w Hong Kongu, a przede wszystkim decyzję zeszłotygodniowego OZPL dotyczącą narzucenia regionowi ustawy o bezpieczeństwie narodowym, która oznacza w praktyce koniec zasady „jeden kraj, dwa systemy” i połowicznej autonomii Hong Kongu. Pekin oburza się i protestuje, przeciwko złamaniu jego zdaniem przez Wielką Brytanie porozumienia z 1984 roku. Ciekawego wymiaru sprawie dodaje fakt, że nie tak dawno rząd ChRL twierdził, że Wspólna deklaracja z 1984 roku jest dokumentem historycznym i nie musi się nim kierować. Wygląda na to, że teraz Johnson odpowie im tam samo.

Na niecałe 8 milionów mieszkańców Hong Kongu (7.45 miliona w 2018) ok. 1,1 miliona to przybysze z ChRL. Wielu Hongkończyków, antycypując to co się teraz dzieje przez lata wystarało się także o podwójne obywatelstwo, jednak trudno określić ilu. W regionie mieszka ok. 300 tysięcy Kanadyjczyków, z tego ok. 295 tysięcy pochodzi z Hong Kongu. Ponadto w Kanadzie mieszka 500 tysięcy Hongkończyków, ale nie znalazłem informacji, czy są oni zaliczani do populacji Hong Kongu. Podobnie jest z Australijczykami, których w regionie mieszka 100 tysięcy, a 95 tysięcy Hongkończyków przebywa na stałe w Australii. Amerykanów jest 85 tysięcy. Wielu innych mieszkańców posiada także paszporty takich państw, jak Nowa Zelandia, RPA czy Portugalia, ale trudno nawet oszacować ilu. Wreszcie ok. 350 tysięcy już ma paszport BNO, a ok. 2,6 miliona ma do niego prawa na obecnych warunkach. Co rozumiem, mogłoby się zmienić i wraz z nadaniem prawa dziedziczenia. Podejrzewam, że jednak spora część z tej grupy zdobyła w międzyczasie inne obywatelstwo. Niemniej można założyć, że ok. 3,5 miliona, czyli ok. połowy Hongkończyków ma już dzisiaj lub zaraz będzie miało gdzie uciec, dzięki zmianom przygotowywanym przez Johnsona.

Nie trzeba być specjalnie przenikliwym analitykiem, żeby odgadnąć, iż podwójne obywatelstwo posiadają najbardziej rzutkie jednostki, dysponujące pewnym majątkiem1 oraz dobrze wykształcone. Stad też przekonanie, że będą oni pożądanymi imigrantami. Pozostaje druga połowa. Na tę grupę składają się zarówno osoby zadowolone z nadchodzących zmian w regionie lub niezdolne do emigracji ze względu na wiek, brak kwalifikacji, więzi rodzinne itp. Może to być milion, dwa miliony ludzi. Zostaje milion, półtorej miliona, które będzie rozważało emigrację. Wielu wybierze Tajwan (w 2019 roku 5 tysięcy osób dostało prawo pobytu na wyspie), pozostali będą się rozglądali. Wielu podąży za członkami rodzin do Australii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Angielski, obecność rodzin i diaspory ułatwi im emigrację. W tym świetle pomysł, że uda się innym państwom przyciągnąć znaczącą i posiadająca majątek grupę Hongkończyków, wydają się mało realistyczne.

Oczywiście, Pekin może próbować zatrzymać emigrację z Hong Kongu ich na siłę, ale mam wrażenie, że będą chcieli wykorzystać okazję i pozbyć się problemu. Kiedy się zorientują, że Hong Kong nie może działać bez Hongkończyków, to będzie za późno.


1 Niestety często są to nieruchomości, których wartość spadnie w przypadku masowego exodusu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.