Autor: Wei-Bin Zhang
Tytuł: Taiwan’s Modernization: Americanization and Modernizing Confucian Manifestations (Tajwańska modernizacja: Amerykanizacja i modernizując wyrazy konfucjanizmu) 
Wydawnictwo: World Scientific Publishing (2003)

Ta książka powstała w ramach większego projektu poświęconego wpływowi konfucjanizmu w tzw. krajach konfucjańskich, tj. Chiny, Tajwan, Hong Kong, Makau, Wietnam, Japonia, Korea i Singapur na modernizację. Tutaj mamy przedstawioną modernizację i industrializację na Tajwanie.

Praca Zhang Wei-Bin to dosyć przeglądową historią procesu industrializacji Tajwanu. Jak na mój gust utożsamienie industrializacji i modernizacji ze sobą idzie tutaj trochę zbyt daleko. Rozumiem jednak, że w opisywanym okresie trudno jedno oddzielić od drugiego. Autor stawia tezę, że modernizacja Tajwanu wiązała się z amerykanizacją oraz modernizacją społecznych przejawów konfucjanizmu. Odwołuje się tutaj do popularnej jeszcze dekadę lub dwie temu tezy, że tym czym dla kapitalizmu w Europie był protestantyzm, to konfucjanizm stał się w Azji Wschodniej i dał podstawy nie tylko społeczne, ale też filozoficzne dla modernizacji.

No cóż, uważałem tę tezę wcześniej za naciąganą – choć rozumiem jej atrakcyjność intelektualną, dzisiaj już nie mam żadnych problemów wskazać, że modernizacja następuje zazwyczaj wbrew tradycyjnym matrycom i tylko retrospektywnie szuka się w niej elementów, które by pozwalały zachować ciągłość narracyjną danej kultury. W rzeczywistości modernizacja jest procesem brutalnym i jeżeli jest przeprowadzona skutecznie, to tradycyjne formy społeczne dostosowują się do niej. Jest to jednak proces o wiele dłuższy i rozpisany na kilka pokoleń od samej modernizacji materialnej i moim zdaniem nie jest jeszcze zakończony w Azji Wschodniej.

Pomijając jednak ten zgrzyt, to praca Zhang jest wciąż świetnym zapisem modernizacji i industrializacji Tajwnau.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.