Autor: Nicola Di Cosmo
Tytuł: Ancient China and its enemies: the rise of nomadic power in East Asian history (Starożytne Chiny i ich wrogowie: wzrost potęgi nomadów w historii Azji Wschodniej)
Wydawnictwo: Cambridge University Press (2002)

Historia Chin to historia strachu przed najazdami nomadów ze stepów Azji. Gdyby nie ten strach nigdy by nie powstał Wielki Mur Chiński, ani państwo chińskie zawsze nie ewoluowało ostatecznie w kierunku wojskowej dyktatury. Lecz nie byłoby też konfucjańskiej reakcji na obawę przed rządami ludzi z toporami, która jest próbą okiełznania ich wybuchowej natury poprzez rytuał i hierarchię.

Książka Nicola Di Cosmo przedstawia proces powstawania i kształtowania się dwóch przeciwstawnych kultur: rolniczych Chin i wędrownych pasterzy Azji Wschodniej w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Ciekawe, że różnicowanie się tych dwóch światów w jakimś stopniu przypomina rosnące napięcie między dzisiejszą ChRL i Zachodem. Oczywiście jest analogia daleka i Di Cosmo po nią nie sięga, a jest jedynie moją impresją – co pewnie jest efektem, zbyt dużego zanurzenia się w bieżących sprawach.

Wspaniała historia, jednak – zawsze jest jakieś „jednak” – ja bym się cofnął trochę bardziej w czasie, do początków dynastii Zhou. Wolfram Eberhard widział w zastąpieniu dynastii Shang przez Zhou po bitwie o Muye (牧野) ok. 1046 roku p.n.e. wtargniecie świata nomadów do Chin, z czego powstał amalgamat, który był dopiero prawdziwym zalążkiem chińskiej kultury.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.