Autor: Martin Stuart-Fox
Tytuł: A Short History of China and Southeast Asia: Tribute, Trade and Influence (Krótka historia Chin i Azji Południowo-Wschodniej: trybut, handel i wpływy)
Wydawnictwo: Allen & Unwin (2003)

W sieci można znaleźć nieciekawe oceny tej książki wystawiane przez jakiegoś frustrata, który szukał pracy poświęconej historii Chin i Azji Południowo-Wschodniej, a dostał do ręki świetne opracowanie o relacjach. Nie da się zadowolić każdego, no nie? Niezły różniweż przykład, że nie należy się przejmować opiniami w Internecie.

W rzeczywistości książka Martina Stuart-Fox to bardzo solidne opracowanie relacji między chińską cywilizacją a cywilizacjami Azji Południowo-Wschodniej. Autor dokonuje przekrojowej analizy stosunków, od najwcześniejszych kontaktów do ASEAN. Jednak na dobre i na złe punktem zwrotnym jest pojawienie się w regionie Zachodu, niosącego tutaj koncepcję nacjonalizmu, która w końcu zwróciła się przeciwko niemu, ale też radykalnie zmieniła relacje między narodami Azji Południowo-Wschodniej a Chinami, na zawsze.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.