Autor: Brian Tsui
Tytuł: China’s Conservative Revolution: The Quest for a New Order, 1927-1949 (Konserwatywna rewolucja Chin: W poszukiwaniu nowego porządku, 1927-1949)
Wydawnictwo: Cambridge University Press (2018)

Jedno z popularnych powiedzeń wśród ludzi zajmujących się Chinami brzmi, że w Chinach starożytność skończyła się w 1911 roku. Nie wchodząc w dyskusję na temat kontekstu, w jakim używa się tego stwierdzenia, jedno jest pewne: po 1911 roku Chiny weszły w fazę przyśpieszonej modernizacji. Jednak patrząc na dzisiejszą ChRL, rządzoną przez partię komunistyczną łatwo zapomnieć, że podwaliny pod nowoczesne Chiny położyli nacjonaliści z Kuomintangu.

Co ciekawe, wiele elementów kultury politycznej ChRL ma swoje korzenie w konserwatywnej rewolucji KMT zapoczątkowanej po 1927 roku. Masowe ruchy społeczne, kampanie polityczne, programy umoralniające i propaganda dzisiejszych Chin wyrosły w dużym stopniu na wzorcach wypracowanych przez KMT. Tak naprawdę, nie tylko mechanika, ale często i treść nie różni się tak bardzo. Można wręcz odnieść wrażenie, że chiński komunizm i nacjonalizm to dwie strony tej samej monety.  Zwłaszcza dzisiaj, kiedy pod rządami Xi Jinpinga KPCh próbuje stworzyć amalgamat nacjonalizmu z modernizmem przy odwoływaniu się do tradycji, czy właściwie spreparowanych wyobrażeń o tradycji – ci co najwięcej odwołują się do tradycji zazwyczaj najmniej o niej wiedzą.

W tym kontekście trzeba się pilnować, aby pamiętać, że Briana Tsui napisał książkę historyczną, a nie zawoalowany komentarz do współczesności.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.