Autor: Paul A. Cohen
Tytuł: China Unbound: Evolving Perspectives on the Chinese Past (Chiny nierozwiązane: Ewoluująca perspektywa chińskiej przeszłości)
Wydawnictwo: Routledge (2003)

Znalazłem tę pozycję przypadkowo, szukając innej książki o podobnym tytule. I chociaż jest ona w innym temacie, to odkryłem prawdziwą perełkę. Paul Cohen zebrał tutaj szereg swoich esejów poświęconych historii Chin w pierwszej połowie XX wieku, ale też tematy jak zmieniało się postrzeganie historii w samych Chinach.

Nic dziwnego, że na otwierający esej autor wybrał ten poświęcony Wang Tao (1828 – 1897 王韜), który był jednem z pierwszych chińskich intelektualistów, którzy próbowali łączyć dwa światy, Zachód i Chiny. Odwiedził Wielką Brytanie i po drodze zwiedził Francję (1867-1870) oraz Japonię (1879). Prace Wang miały też wpływ na koncepcję Sun Yat-sena. Wang należał do pierwszego pokolenia Chińczyków, którzy doświadczyli gruntownej zmiany horyzontów myślowych i percepcji świata, a poprzez to także inaczej spojrzeli na historię Chin.

W innych esejach znajdziemy tutaj krytyczne podejście do sposobu opisywania przez historyków powstania bokserów czy przyczyn zwycięstwa Mao Zedong w 1949 roku. Warto sięgnąć, choć autor zakłada sporą przedwiedzę czytelnika, więc nie jest to lektura, od której można by zacząć poznawać historie Chin w XIX i XX wieku.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Mateusz Nowikiewicz 05/23/2021 o 15:15

    Znakomita i bardzo wartościowa pozycja, będąca właściwie podsumowaniem dotychczasowych badań autora. Wielka szkoda, że żadna z jego prac nie została dotąd przetłumaczona na język polski. W pełni zgadzam się z tym, że nie jest to lektura przystępna w odbiorze (pozycje pióra Paula Cohena generalnie mają dosyć wysoki „próg wejścia”).

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.