Tytuł: Taiwan’s Development Experience: Lessons on Roles of Government and Market (Tajwańskie doświadczenie rozwoju: lekcja z roli rządu i rynku)
Edycja: Erik Thorbecke, Henry Wan
Wydawnictwo: Springer (1999)

Ekonomia polityczna wraca do łask, dlatego doświadczenia państw takich jak Tajwan, które zdołały awansować w światowym podziale pracy dzięki przemyślanej polityce przemysłowej, są ważne nie tylko dla wąskiej grupy ekspertów od chińskiego zakątka. Jak wskazują autorzy ekonomia polityczna odnosi największe sukcesy, kiedy podchodzi do problemu holistycznie, kiedy zajmuje się nie tylko maszynami, mocami produkcyjnymi, czy rynkami zbytu, ale też kiedy stwarza możliwości do kumulowania się kapitału ludzkiego i reguluje możliwości jego wykorzystania.

Inny bardzo ciekawy wątek w tej pozycji, to możliwości reprodukcji tajwańskiego doświadczenia w państwach rozwijających się. Nie ma łatwego sposobu na przeszczepienie jednego modelu rozwoju w innych czasach i miejscu, ale jednak Tajwan może być o wiele bardziej inspirujący dla wielu państw niż ChRL.

Ciekawa książka, choć trzeba pamiętać, że to zbiorówka, więc poszczególne rozdziały są nierówne.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.