Nie ustają wysiłki władz w staraniach o obniżenie kosztów utrzymania dzieci, w tym walka z zajęciami pozalekcyjnymi, które stały się już w ChRL patologią. Poza uderzeniem w firmy oferujące zajęcia poza szkolne, o czym pisałem we wtorek, w środę podjęto kolejną decyzję. Nauczyciele szkół publicznych będą mieli zakaz udzielania odpłatnych korepetycji lub pracy w firmach oferujących zajęcia pozaszkolne.

Tajemnicą poliszynela jest w ChRL fakt, że wielu nauczycieli uzależniało wystawienie dobrych ocen uczniom od ich udziału w kursach prowadzonych przez firmy, dla których pracują lub też zapłacenia za prywatne korepetycje.

To ciekawy ruch. Z jednej strony uderza w patologię dotykającą chyba nie tylko chińską szkołę, ale z drugiej stwarza nowy problem. Zakaz będzie skutkował spadkiem dochodów nauczycieli, którzy pracując w firmach oferujących korepetycje mogli dostać drugą pensję. Zwiększy to presję na podwyżki w edukacji publicznej, ale też przełoży się na odejścia z zawodu oraz napływ do niego gorzej przygotowanych osób. Pogłębi to inne problemy chińskiej szkoły, jak przemoc ze strony nauczycieli, nastawienie na pamięciowe opanowywanie materiału oraz obsesję na punkcie testów i egzaminów.

Zobaczymy, jakie będą kolejne ruchy władz. Samo uderzenie w zjawisko zajęć pozalekcyjnych nie tylko nie wpłynie na kwestię dzietności, ale też moim zdaniem bez szerokiej reformy całego systemu edukacyjnego nie wyeliminuje innych problemów chińskiej szkoły.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.