Tydzień temu użytkownicy serwisów streamingowych w ChRL, jak iQiyi lub Tencent Video, zauważyli, że zniknęła z nich japońska seria „Ultraman”, którego tytułowy bohater zwalcza rożnego rodzaju potwory. Żaden z serwisów nie podał przyczyny usunięcia serii.

Większość obserwatorów tego, co się dzieje po drugiej stronie muru (włącznie ze mną), uznało, że musi to mieć związek z decyzją Komitetu Ochrony Konsumentów Prowincji Jiangsu. Jeszcze w kwietniu komisja opublikowała listę 21 produkcji anonimowych, które mają zawierać „nieodpowiednie” sceny, język lub narrację (SIC!) i z tego powodu mające mieć „negatywny wpływ na nieletnich”. Komisja jednak odżegnuje się od całej sprawy.

„Ultraman” zrodził się w Japonii, ale był bardzo popularny w ChRL w latach osiemdziesiątych.1 Była to jedna z pierwszych zagranicznych serii dla dzieci i młodzieży pochodzący spoza bloku sowieckiego, która trafiła do chińskiej telewizji i całe pokolenie wychowane w tym okresie ma wyjątkowy do niej sentyment. Dzisiaj wracają wraz ze swoimi dziećmi do serii z własnego dzieciństwa. Nic dziwnego, że usuniecie serialu wzbudziło spore niezadowolenie.


1 „Ultraman” jest popularny w całej Azji Wschodniej i wciąż powstają nowe serie w odświeżonej, animowanej formie – dostępne też na Netflix.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.