Autor: Jakub Polit
Tytuł: Smutny kontynent. Epizody i sylwetki z dziejów Azji Wschodniej w XX w.
Wydawnictwo: Arcana (2021)

To wznowienie książki z 2002 roku.1 Jak napisał sam autor: W wielu kwestiach nasza wiedza ogromnie posunęła się do naprzód. (…) W tej sytuacji nieledwie każdy rozdział należałoby napisać od nowa. Tak się jednak nie stało i muszę przyznać, że pozostawia to niedosyt. Zwłaszcza, że jednak jeden rozdział, poświęcony wojnie domowej w Chinach został zastąpiony nowym o stosunku wielkich mocarstw do tego konfliktu – tutaj naprawdę widać różnicę. Pewne rozczarowanie wynagradzają nowe rozdziały, poświęcone: Sun Yatsen, Zhou Enlai, Kissingerowi i rodzinie Song.

To dobra książka, na którą składa się seria artykułów poświęconych losom Azji Wschodniej w XX w.  Do moich ulubionych należy Zhou Enlai. Ludzka twarz systemu? Polecam każdemu, kto ma jakieś złudzenia co do tej postaci. Rozdział poświęcony Kissingerowi to wisienka to torcie. Niektórych zdziwi surowa ocena profesora, ale osobiście uważam, że wciąż mogłaby być surowsza.


1 Wtedy był też inny podtytuł: Z dziejów Azji wschodniej w XX wieku.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Marek Klimowicz 10/18/2021 o 21:37

    Z biografii Mao Zedonga autortwa Yung Chang też można się sporo dowiedzieć o tym nieszczęsnym komuniście. Nie wiem, kogo może zdziwić surowa ocena Zhou, może czytelników jego obszernego biogramu w Wikipedii, pisanego chyba pod dyktando (zza grobu) samego Zhou.

    Polubione przez 1 osoba

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.