Autor: Mikael Mattlin
Tytuł: Politicized Society: The Long Shadow of Taiwan’s One-party Legacy (Spolityzowane społeczeństwo: długi cień dziedzictwa jednopartyjnego)
Wydawnictwo: NIAS Press (2011)

Jednym z najtrudniejszych do przezwyciężenia elementów rządów autorytarnych, jakie otrzymują nowo zdemokratyzowane państwa jest niski poziom aktywności społecznej, który zazwyczaj łączy się z niskim zaufaniem społecznym. Jest to też powód, dla którego demokracja eroduje w niektórych państwach. I to nie tylko tych ze świeżo co zbudowanym systemem demokratycznym.

W tym kontekście Tajwan jawi się jako ewenement. Duży poziom aktywności politycznej i poziom zaufania na przyzwoitym poziomie. Wszystkie badania społeczne pokazują także, że Tajwańczycy na tle innych narodów widzą też wyjątkowy związek między kondycją całego społeczeństwa o dobrostanem jednostki. Równocześnie jednak społeczeństwo tajwańskie pozostaje wysoce spolaryzowane, co też jest spuścizną rządów autorytarnych.

Mikael Mattlin opisuje w swojej książce właśnie relacje między wysokim poziomem polityzacji społeczeństwa a dziedzictwem dyktatury kuomintagowskiej. Interesujący był dla mnie zwłaszcza rozdział trzeci (Power transition and the inherited power structure) pokazujący, jak mimo transformacji politycznej wiele struktur władzy w społeczeństwie pozostało niezmienionych i są wciąż źródłem napięć, ale też oportunizmu i petryfikacji podziałów politycznych. Bardzo uniwersalne spostrzeżenia, które ma swoje zastosowanie nie tylko na Tajwanie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.