Autor: James Babb
Tytuł: Tanaka: The Making of Postwar Japan (Tanaka: Tworzenie powojennej Japonii)
Wydawnictwo: Routledge (2001)

Kakuei Tanaka (ur. 1918) zwany też „Szogunem z cienia” to jeden z najważniejszych japońskich polityków okresu powojennego i bumu gospodarczego. W parlamentarnie zasiadał nieprzerwanie od 1947 do 1990 roku. Chociaż pełnił urząd premiera tylko w latach 1972-74, to od połowy lat 60. do drugiej połowy lat 80. de facto miał decydujący wpływ na politykę Partii Liberalno-Demokratycznej i w tym okresie nikt nie mógł zostać bez jego zgody premierem.

Jak wielu polityków tego okresu (jak i dzisiaj) był zamieszany w szereg skandali korupcyjnych. W 1976 roku był nawet aresztowany i uznany winnym przez sądy niższej instancji, ale do jego śmierci w 1993 roku żaden wyrok nie uprawomocnił się, a sprawy pozostały otwarte w Sądzie Najwyższym. Powiązany z przemysłem budowlanym, w którym zaczynał karierę, był współtwórcą podwalin japońskiego cudu gospodarczego, jak i zasiał ziarna późniejszej stagnacji. Mimo kontrowersji dobrze wspominany. Chyba nawet bardziej popularny dzisiaj na fali nostalgii za pragmatycznym konserwatyzmem, który propagował, niż za życia.

Książka Jamesa Babba to fascynująca biografia człowieka, który pochodził z ubogiej wiejskiej rodziny i porzucił szkolę w wieku 15 lat, a mimo to zrobił karierę i rządził de facto Japonią przez dwie dekady oraz doprowadził do normalizacji stosunków z ChRL. W tle mamy pełną panoramę powojennej transformacji Japonii.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.