Autor: Tomoyuki Sasaki
Tytuł: Japan’s Postwar Military and Civil Society. Contesting a Better Life (Powojenne japońskie siły zbrojne i społeczeństwo obywatelskie. Walcząc o lepsze życie)
Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing Plc (2015)

Japońskie Siły Samoobrony stanowią dzisiaj światowej klasy potęgą militarną,1 a ich popularność i aprobata w społeczeństwie jest wysoka. Mimo to, jak zauważa Tomoyuki Sasaki, relacje między JSS a społeczeństwem w powojennej Japonii nie otrzymały takiego samego poziomu uwagi naukowej, jak okres wojenny czy przedwojenny. Zdaniem autora wynika to z faktu, że „rozmiar JSS jest znacznie mniejszy niż armii cesarskiej i marynarki wojennej; po porażce w II wojnie światowej, pobór – chyba jeden z najbardziej krytycznych powiązań między wojskiem a społeczeństwem obywatelskim – został zniesiony, JSS do dziś polegają wyłącznie na ochotnikach; a cywilna kontrola nad JSS działała prawidłowo, więc JSS utrzymują niski profil w świadomości opinii publicznej.” Autor aby zrozumieć dzisiejszy status JSS prześledził szczegółowo ewolucję stosunków między armią a społeczeństwem. To ciekawa praca z pogranicza socjologii i antropologii kultury w odniesieniu do sił zbrojnych.

Fascynująca lektura, choć momentami trudna.


1 Powszechnie są plasowane jako piąta siła militarna współczesnego świata.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.