Dzisiaj zapraszam do odsłuchania moje rozmowy z redaktor Karoliną Lewicką w Radio Tok FM na temat stosunku ChRL do rosyjskiej inwazji i czy należy brać za dobrą monetę te wszystkie zapewnienia o przywiązaniu do suwerenności oraz integralności terytorialnej wszystkich państw.

Wczoraj pojawiła się też w mediach sensacyjna wiadomość, że w czasie rozmowy Wang Yi z Dymytro Kułebą jakoby ten pierwszy zaproponował, że Pekin będzie mediować w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie. Kompletna bzdura, wynikająca z szybkiej pogoni za sensacją, a wystarczyło sprawdzić oficjalny readout chińskiego MSZ z rozmowy, aby się przekonać, że nic takiego nie padło. Poniżej daję moje tłumaczenie.

W dniu 1 marca 2022 r. radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Kułebą, po uprzednim umówieniu się na spotkanie.

Kułeba poinformował o pierwszej rundzie ukraińsko-rosyjskich negocjacji, stwierdzając, że zakończenie wojny jest najwyższym priorytetem dla strony ukraińskiej, która jest otwarta na negocjacyjne rozwiązanie kwestii ukraińskiej i podchodzi do ukraińsko-rosyjskich negocjacji w dobrej wierze. Mimo że obecne negocjacje nie przebiegają bezproblemowo, strona ukraińska zachowuje spokój i jest gotowa do ich dalszego prowadzenia. Chiny odegrały konstruktywną rolę w kwestii ukraińskiej, a strona ukraińska jest gotowa wzmocnić komunikację z Chinami i oczekuje, że Chiny podejmą skuteczne działania, aby doprowadzić do zawieszenia broni.

Wang Yi powiedział, że sytuacja na Ukrainie gwałtownie się zmieniła, a Chiny ubolewają nad wybuchem konfliktu między Ukrainą a Rosją i są bardzo zaniepokojone krzywdami, jakich doznaje ludność cywilna. Podstawowe stanowisko Chin w kwestii Ukrainy jest otwarte, przejrzyste i konsekwentne. Zawsze opowiadaliśmy się za poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów. W odpowiedzi na obecny kryzys Chiny wzywają Ukrainę i Rosję do znalezienia rozwiązania problemu w drodze negocjacji i popierają wszelkie konstruktywne wysiłki międzynarodowe sprzyjające rozwiązaniu politycznemu.

Wang Yi podkreślił, że Chiny zawsze uważały, iż bezpieczeństwo jednego kraju nie może być osiągnięte kosztem bezpieczeństwa innych, a bezpieczeństwo regionalne nie może być osiągnięte poprzez rozszerzanie bloków militarnych. W odpowiedzi na rozszerzające się walki konieczne jest jak największe złagodzenie sytuacji na miejscu i unikanie eskalacji, a nawet utraty kontroli nad konfliktem, zwłaszcza po to, by zapobiec stratom wśród ludności cywilnej i powstaniu kryzysu humanitarnego, a także by zapewnić bezpieczny i terminowy dostęp pomocy humanitarnej.

Wang Yi skupił się na zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom chińskim na Ukrainie i wezwał stronę ukraińską do podjęcia odpowiedniej odpowiedzialności międzynarodowej. Wang Yi podkreślił, że rząd chiński przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa obywateli chińskich na Ukrainie i w każdej chwili troszczy się o ich bezpieczeństwo. Wszyscy obywatele chińscy na Ukrainie są posłańcami przyjaźni między Chinami a Ukrainą i przyjaciółmi narodu ukraińskiego. Strona chińska kontynuuje ewakuację swoich studentów i ekspatriantów na Ukrainie i docenia wsparcie i współpracę ze strony ukraińskiej oraz życzliwą pomoc wszystkich sektorów społeczeństwa ukraińskiego. Chiny doceniają otwarcie specjalnego pociągów do ewakuacji obcokrajowców na Ukrainie, co jest zgodne z międzynarodowym duchem humanitarnym. Mamy nadzieję, że strona ukraińska podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom chińskim na Ukrainie oraz będzie nadal zapewniać ochronę i ułatwienia w ewakuacji obywateli chińskich.

Kułeba powiedział, że zapewnienie bezpieczeństwa obcokrajowcom jest ważnym obowiązkiem strony ukraińskiej. Strona ukraińska przywiązuje dużą wagę do obaw Chin i pomaga chińskim studentom i innym osobom w sprawnej ewakuacji. Strona ukraińska będzie nadal odpowiedzialnie wykonywać swoje zadania, aby zapewnić bezpieczną ewakuację obywateli innych państw.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.