Autor: Sun Shuyun
Tytuł: The Long March: The True History of Communist China’s Founding Myth (Długi marsz: prawdziwa historia komunistycznego mitu założycielskiego)
Wydawnictwo: Anchor Books (2006)

Sun Shuyun dorastała z ojcem, który był wysokim oficerem w ALW (przed 1946 rokiem formalnie Chińska Armia Czerwona) i jak sama pisze we wstępie od najmłodszych lat wchłaniała propagandę i mit Długiego marszu. Mimo to była wstanie zobaczyć, że oficjalna narracja nie trzyma się kupy. Nic dziwnego, że jak tylko nadarzyła się okazja wyruszyła śladami Długiego marszu, przeprowadzając wywiady z ludźmi, którzy byli świadkami komunistycznej epopei lub mieli z nimi bezpośredni kontakt. Z godną podziwu determinacją postanowiła poznać i opisać prawdziwą historię.

To prawda, że już wcześniej wielu historyków i badaczy zidentyfikowało dziury w oficjalnej historii marszu. Jednak badania Sun Shuyun zbierają w jedno wcześniejsze odkrycia, jak i jej własne badania. Z jednej strony pokazuje, że to co miało być sukcesem było porażką, jak bitwa nad rzeką Xiang,1 którą oficjalna historia Długiego Marszu określa jako „najdłuższą i najbardziej bohaterską” całej kampanii. Z drugiej obiektywne sprawozdania o cierpieniach uczestników, składają się nawet na bardziej niesamowitą historię marszu niż oficjalna wersja. Oczywiście, cierpienie, którego wbrew mitowi przywódcy KPCh nie doświadczyli na własnej skórze.


1 W 2017 roku do kin wszedł propagandowy gniot na jej temat. Kompletna fikcja.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.