Autor: Lin Chun
Tytuł: Revolution and Counterrevolution in China (Rewolucja i kontrrewolucja w Chinach)
Wydawnictwo: Verso (2021)

Jeżeli ktoś śledzi w miarę uważnie przemiany w ChRL w ostatnich dekadach nie może nie zwrócić uwagi na rosnące i nawarstwiające się sprzeczności. Oczywiście można się spierać o to, na ile te sprzeczności są niebezpieczne dla ChRL lub czy nie stanowią przeszkody rozwojowej. Niemniej fascynującym i spornym tematem są również źródła paradoksów komunistycznych Chin w drugiej dekadzie XXI w. i właśnie ten problem podejmuje Lin Chin w swojej książce.

Lin sięga okresu imperialnej ekspansji Zachodu w Azji, wskazując że zmusiło to Chiny do przyśpieszonej modernizacji, która w Chinach ostatecznie potoczyła się ścieżką marksistowską, mimo że sam Karol Marks uważał to za nie możliwe i wypowiadał się o Chinach w nie w najlepszych słowach. Oczywiście jak, wskazuje sam autor „paradoksy współczesnego społeczeństwa chińskiego” są także związane z napięciami wynikającymi z nowoczesności i równoczesnego funkcjonowania kapitalistycznych mechanizmów w ramach autorytarnego, komunistycznego systemu politycznego, jednak są przede wszystkim „produktem zarówno sprzeczności zakorzenionych w rewolucyjnej historii, jak i społecznych i politycznych konsekwencji postsocjalistycznej transformacji.”

Ciekawe spostrzeżenie, ale właściwie, jakby się cofnąć jeszcze do okresu przed ekspansją zachodnich imperiów, to też można by się doszukać źródeł sprzeczności w polityce społecznej Mandżurów. A jakby się cofnąć jeszcze wcześniej to można wskazać paradoksy wynikające z podboju mongolskiego itd. Istotą rozwoju ludzkości jest fakt, że mamy do czynienia z ciągłym procesem, w którym wcześniejsze wydarzenia i procesy rzutują na kolejne. Tak naprawdę jest to nasz autorytatywny wybór, w którym momencie zaczniemy naszą narrację. Moim zdaniem nie chodzi o ukazanie całej złożoności i wszystkich zależności, bo to jest niemożliwe, ale żeby przedstawić funkcjonalny model rozwoju w określonym czasie i miejscu, który umożliwia predykcje najbardziej prawdopodobnych ścieżek rozwoju przedmiotu badania w przyszłości. Może przemawia jednak przez mnie analityk, afirmujący praxis i na przykład historyk idei może spojrzy na to inaczej.

Sama książka Lina bardzo ciekawa i godna polecenia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.