Dzisiaj zapraszam do zapoznania się z moją analizą napięć w relacjach chińsko-amerykańskich w związku z wizytą Nancy Pelosi, przewodniczącej izby Reprezentantów na Tajwanie. Moim zdaniem przesilenie w relacjach w trójkącie ChRL-Tajwan-USA jest nieuniknione z kilku powodów, ale nie jestem pewien, czy można już mówić o „IV kryzysie w Cieśninie Tajwańskiej”.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Pisałem już wcześniej, że moim zdaniem cała histeria rozpętana z powodu wizyty na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów, była planowana wcześniej, a Nancy Pelosi tylko dostarczył pretekstu, ale i bez jej podróży Pekin znalazłby sobie inny. ChRL zrezygnowała ze spektakularnych manewrów, ponieważ zorientowała się, że przynoszą one jej więcej szkód na arenie międzynarodowej niż zysków, a ponadto budują niemożliwe do zaspokojenia oczekiwania wśród nacjonalistycznie nastawionej części populacji. Jednak tajwańskie ministerstwo obrony potwierdza w swoich komunikatach, że chińskie patrole wojskowe o „wysokiej intensywności” w pobliżu Tajwanu nadal trwają, a zamiar Pekinu uczynienia z Cieśniny Tajwańskiej swojego „morza terytorialnego” stanie się głównym źródłem niestabilności w regionie. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.