W ciągu ostatnich kilku tygodni po doniesieniach o nowych lokalnych infekcjach kilka większych miast, w tym centrum technologiczne Shenzhen, zaostrzyło kontrole Covidowe. W zeszłym tygodniu Chengdu w Sichuan nakazało ludziom pozostanie w domach, podczas gdy władze przeprowadzają masowe testy na koronawirusa. Według stanu na wtorek, Chiny kontynentalne zgłosiły 323 lokalnie przypadki Covid z objawami i 1 247 bez objawów. Co niepokojące, infekcje pojawiają się od północnych Chin po południowo-wschodnie wybrzeże. Ograniczenia dotyczące działalności gospodarczej i społecznej różnią się w zależności od regionu. Podczas gdy wiele miast, takich jak Pekin, może wymagać jedynie regularnych testów na obecność wirusa, inne części kraju opóźniły ponowne otwarcie szkół lub nakazały ludziom pozostanie w domu.

Według obliczeń Nomury, japońskiej korporacji inwestycyjnej, oferującej m.in. analizy finansowe, według stanu na wtorek, około 12% całkowitego PKB Chin jest obecnie dotknięte jakimiś ograniczeniami związanymi z COVID-19 – w porównaniu z 5,3% w zeszłym tygodniu. „To, co staje się coraz bardziej niepokojące, to fakt, że ogniska COVID nadal przesuwają się z kilku odległych regionów i miast – o pozornie mniejszym znaczeniu gospodarczym dla państwa – do prowincji, które mają znacznie większe znaczenie dla gospodarki ChRL” – zauważyli analitycy Nomury, cytowani przez CNBC.

Co ciekawe, Nomura wprowadziła także nowy model analityczny, który waży PKB dotkniętych obszarów w zależności od tego, jak rygorystyczne są wprowadzane środki w ramach strategii „zero COVID”. Na podstawie tego wzrostu Nomura obniżyła swoją prognozę PKB do 2,7%, w dół z szacunków 2,8% ustalonych w sierpniu – w kwietniu to było jeszcze 3,9%. Główne banki i fundusze inwestycyjne już wielokrotnie obniżały swoje prognozy PKB Chin w tym roku, zwłaszcza po tym, jak Szanghaj zamknął się na około dwa miesiące. Nomura miała najniższą prognozę i zazwyczaj cięła swoje szacunki przed innymi, co się dosyć szybko potwierdziło w danach cząstkowych: miesięcznych i kwartalnych. Teraz ostrzegają, że ich nowy model pokazuje, że wpływ Covid na PKB Chin szybko zbliża się do poziomów widzianych podczas blokady Szanghaju w kwietniu i maju. Według Nomur, wyówczas ważony wpływ na PKB wynosił nieco ponad 20%.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.